14.10.2020 17:00 0 NW/TTM

Zostań Dawcą Szpiku - możesz uratować ludzkie życie

Fot. mat.pras./archiwum

Cisi bohaterowie, którzy gotowi są ratować ludzkie życie - 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku. Powód do świętowania ma aż 37 milionów osób zarejestrowanych w spisie potencjalnych dawców.

Osób chętnych do pomocy jest całe mnóstwo. Jednak to wciąż za mało – jedna zgłoszona osoba niestety nie równa się jednej ocalałej. Aż 40 proc. pacjentów nie znajduje zgodnego dawcy szpiku, dlatego nieustannie poszukiwani są nowi.

Wyobraź sobie, że walczysz z rzadką chorobą, która zagraża Twojemu życiu a jedyną szansą, by przeżyć jest przeszczep szpiku. Takich ludzi są na świecie miliony. Są też miliony osób, które mogą pomóc. Z okazji Światowego Dnia Dawcy Szpiku zachęcamy wszystkich, którzy mają taką możliwość i chęć, by rejestrowali się w bazie potencjalnych dawców.

Co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę, czyli nowotwór krwi. Bardzo często jedyną szansą na wyzdrowienie są komórki macierzyste od dawcy zgodnego genetycznie.

Mój młodszy brat kiedyś chorował. Naturalnym i oczywistym było to, że dołączyłem do Fundacji DKMS, chcąc także komuś pomóc – mówi Adrian Piekarski, dawca szpiku w rozmowie dla Twoja Telewizja Morska.

Decyzję o dołączeniu do bazy dawców szpiku często podejmują osoby, których bliscy borykali się z białaczką.

Młoda dziewczyna 18-letnia obiecała sobie, że na pewno zarejestruje się jako dawca szpiku, gdy tylko zostanie pełnoletnia. Powód? Na białaczkę zachorowała jej mama i dostała drugie życie, bo znalazł się jej bliźniak genetyczny. Chciała w ten sposób pokazać swoją wdzięczność – mówi Małgorzata Buraczyńska, pielęgniarka.

Polski rejestr dawców szpiku jest czwarty, co do wielkości na świecie. Liczba gotowych do pomocy stale rośnie i musi rosnąć nadal, gdyż rocznie w Polsce na swojego bliźniaka genetycznego oczekuje około 20 tysięcy pacjentów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24