25.09.2020 11:00 0 raz

Młodzież z Pelplina dba o mogiły pomordowanych

fot. UM Pelplin

Pamiętają o pomordowanych przez Niemców Kociewiakach i dbają o ich groby. Młodzież z pelplińskich szkół odwiedziła miejsce zbiorowych egzekucji w Lesie Szpęgawskim.

Uczniowie z Jedynki Pelplin oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie odwiedzili miejsce zbiorowych egzekucji w Lesie Szpęgawskim. Młodzież wraz z burmistrzem Mirosławem Chyłą posprzątali grób masowy nr 1 i złożyli na nim znicze i kwiaty.

Zbrodnia dokonana przez okupantów niemieckich w Lesie Szpęgawskim to bez wątpienia największa tragedia jaka dotknęła mieszkańców Kociewia w naszej historii. Podczas tego niewyobrażalnego aktu przemocy życie straciło około 7 tysięcy Polaków, w tym m.in. księża, nauczyciele, działacze społeczni i polityczni. Wśród ofiar spoczywających na „Pomorskiej Golgocie” znajdują się także wielu mieszkańców gminy Pelplin. Bardzo dziękuję naszej młodzieży, że w tak piękny sposób uczcili pamięć ofiar zbrodni jaka dokonała się w Lesie Szpęgawskim - powiedział burmistrz Mirosław Chyła.

fot. UM Pelplin

Przypomnijmy, 81 lat temu Niemcy w Lesie Szpęgawskim mordowali Polaków, mieszkańców Kociewia. 2 września 1939 okupanci rozpoczęli tam masowe egzekucje, które trwały do stycznia 1940 roku. W lesie zabijano nie tylko mieszkańców Starogardu i pobliskich wsi, lecz także Tczewa, Pelplina, Gniewa i Skórcza. Aktualnie ustalono personalia ponad 2400 ofiar.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24