24.09.2020 14:30 1 raz

Z sercem na pokładzie – dwie akcje Bryzy w ciągu tygodnia

źródło: BLMW

Aż dwa razy w ciągu siedmiu dni do lotu podrywali się gdyńscy lotnicy, by na czas dostarczyć serce do przeszczepu i lekarzy na miejsce transplantacji. Uratowali kolejne ludzkie życia – Na Śląsku i w Trójmieście.

W czwartek wieczorem (17 września), Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała zadanie przygotowania transportu medycznego, w ramach „Akcji Serce”. Zgodnie z przyjętymi procedurami do wykonania zadania wytypowano załogę i samolot M28B Bryza z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

— *O godzinie 2:09 samolot z załogą dowodzoną przez kpt. pil. Michała Nawojczyka oraz zespołem transplantologów wystartował z lotniska macierzystego Oksywie. O godzinie 3:30 transportowa Bryza wylądowała na lotnisku w Katowicach, a personel medyczny udał się do jednego ze szpitali, w którym pobrano organy przeznaczone do przeszczepu *– relacjonują przedstawiciele 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

O godzinie 9:58 samolot z cennym ładunkiem rozpoczął powrót do Trójmiasta, lądując na lotnisku w Rębiechowie po godzinie i 37 minutach lotu. Zespół transplantologów, z przeznaczonym do przeszczepu organem udał się natychmiast do Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Gdańsku, gdzie już oczekiwał pacjent.

Bryza rozpoczęła powrót na macierzyste lotnisko w Gdyni o godzinie 11:45 i wylądowała, kończąc akcję o godzinie 11:55.

Z kolei w środę (23 września) o godzinie 6:03 Bryza z załogą dowodzoną przez kmdr por. pil. Romana Czyża wystartowała z Gdyni i dwadzieścia minut później wylądowała na lotnisku w Malborku. Tam na pokład samolotu wszedł zespół lekarzy transplantologów, wraz z przeznaczonym do przeszczepu sercem.

O godzinie 7:10 Bryza wystartowała i skierowała się na lotnisko w Katowicach. Lądowanie nastąpiło o godzinie 8.37 i personel medyczny udał się natychmiast do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, w którym oczekiwał już pacjent – podają przedstawiciele brygady lotnictwa.

Samolot rozpoczął powrót na macierzyste lotnisko w Gdyni o godzinie 9:25 i wylądowała, kończąc akcję, o godzinie 11:00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24