22.09.2020 14:27 0 raz

Upamiętnili znanego fotografa tworząc punkt widokowy w Gdańsku

fot. gdansk.pl

W Gdańsku powstał nowy punkt widokowy – poświęcony niedawno zmarłemu Maciejowi Kosycarzowi, znanemu gdańskiemu fotoreporterowi. Punkt obserwacyjny na Winnej Górze to już szesnaste miejsce na mapie miasta, z którego podziwiać można jego panoramę.

Idąc, biegnącą równolegle do ulicy Kartuskiej – ulicą Zakopiańską, skręcamy na wysokości ulicy Tarasy w lewo – to ulica Józefa Wieniawskiego. Wspinając się po brukowanej jezdni docieramy do ukrytych za blokami garaży. Tu już widać schody prowadzące na zbocze Winnej Góry – miejsce nie było do tej pory specjalnie uczęszczane. Nawet mieszkańcy dzielnicy Siedlce go nie znali. Okazuje się jednak, że w Winnej Górze tkwi ogromny potencjał. Roztacza się bowiem z niej wspaniały widok na Gdańsk – czytamy na gdańsk.pl.

Maciej Kosycarz był silnie związany z Trójmiastem, gdzie fotografował najważniejsze wydarzenia. Był artystą, ale i społecznikiem – zawsze był tam, gdzie dużo się działo; uwielbiał ludzi i czas spędzany z przyjaciółmi. Zmarł niedawno, bo w marcu tego roku. W niedzielę (20 września) na Winnej Górze odbyło się odsłonięcie nowego widoku, któremu towarzyszył szeroki program artystyczny. Pojawiło się wielu muzyków, którzy swoimi głosami przywitali zebranych i nadali wydarzeniu wyjątkowego charakteru.

Trzeba poszerzyć formułę. To nie jest tylko otwieranie samych widoków oraz koncertów i spektakli, które są wtedy przygotowywane. Ja myślę, że te przestrzenie powinny zacząć żyć kulturą, muzyką, teatrem. Tak oto powiększę projekt "Spojrzenie na Gdańsk" – mówi prof. Witold Burkiewicz.

To już szesnasty punkt widokowy w Gdańsku. Autor projektu „Spojrzenie na Gdańsk” od lat znajduje w przestrzeni miasta wyjątkowe miejsca, z których rozpościerają się widoki na panoramę Gdańska i nie tylko. Są to często miejsca mało znane, zniszczone bądź zapomniane i dzięki akcji otrzymują nowe życie - podaje gdańsk.pl. Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” realizowany jest od 2016 roku przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Utworzenie punktu widokowego na Winnej Górze było możliwe dzięki sfinansowaniu z budżetu Rady Dzielnicy Siedlce. Koszt rewitalizacji wyniósł 27 tysięcy złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24