17.09.2020 13:30 0 raz

Uczczą pomordowanych w Lesie Szpęgawskim

źródło: UG Starogard Gdański

Mimo pandemii, pamięć o zamordowanych mieszkańcach Kociewia zostanie uczczona. Zaplanowane na 27 września uroczystości związane z obchodami 81. rocznicy zbrodni w Lesie Szpęgawskim, z uwagi na trwającą epidemię będą miały charakter kameralny – informuje urząd gminy Starogard Gdański.

81 lat temu Niemcy w Lesie Szpęgawskim mordowali Polaków, mieszkańców Kociewia. 2 września 1939 okupanci rozpoczęli tam masowe egzekucje, które trwały do stycznia 1940 roku. W lesie zabijano nie tylko mieszkańców Starogardu i pobliskich wsi, lecz także Tczewa, Pelplina, Gniewa i Skórcza. Liczbę pomordowanych w Lesie Szpęgawskim szacuje się na 5–7 tys. Aktualnie ustalono personalia ponad 2400 ofiar.

W rocznicę tych wydarzeń przy pomniku w Lesie Szpęgawskim, w obecności wyłącznie zaproszonych gości, władz samorządowych oraz ograniczonej liczby członków organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, zostanie wygłoszone okolicznościowe wystąpienie, odprawiona będzie krótka modlitwa oraz zostaną złożone kwiaty.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, bardzo prosimy i zapraszamy do indywidualnego uczczenia pamięci pomordowanych i odwiedzenia cmentarza w dowolnie wybranym przez czasie. Zdajemy sobie sprawę, że będzie brakować wspólnej modlitwy, która co roku łączy mieszkańców Kociewia w hołdzie składanym ofiarom II wojny światowej. Jednakże ze względu na sytuację, która jest wyjątkowa i niezależna od nas, zmuszeni jesteśmy ograniczyć do minimum ryzyko spowodowane pandemią, zwłaszcza że wielu z uczestników to osoby starsze – wyjaśniają przedstawiciele gminy Starogard Gdański.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24