15.09.2020 16:39 0 raz/mat.pras

Metropolia bez politycznych podziałów - apel samorządowców

źródło: gdansk.pl

Samorządowcy z gmin zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot zaapelowali do parlamentarzystów wszystkich opcji politycznych, by co na głosowaniu w sejmie poparli ustawę metropolitalną dla Pomorza. Jak podkreślali, na jej wprowadzeniu w życie skorzystają wszyscy. Pierwsi posłowie już zadeklarowali pomoc.

Przedstawiciele Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot przypominają, że ustawa metropolitalna w województwie pomorskim została uchwalona przez senat 10 września i przekazana do dalszych prac w sejmie. Pisaliśmy o tym w tym artykule. W poniedziałek (14 września) samorządowcy z metropolii zaapelowali do posłów ze wszystkich formacji politycznych, by poparli projekt ponad podziałami politycznymi.

Senator Ryszard Świlski, który był opiekunem ustawy w senacie, zwracał uwagę, że ustawa to korzyści nie tylko dla Gdańska i dużych miast, ale dla całego Pomorza.

To ponad 50 podmiotów, półtora miliona mieszkańców. To ludzie, którzy potrzebują dziś czegoś więcej. Budujemy wsparcie ustawowe dla naszego województwa, coś, czego nie było, pozyskaliśmy narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli rozwijać nasze małe ojczyzny. Dzięki temu projektowi część podatków, które trafiałyby do budżetu państwa, pozostanie tutaj. Potrafimy dysponować środkami publicznymi, co udowodniliśmy przez ostatnie lata. Za ponad 200 milionów złotych, które dzięki ustawie pozostaną w obrębie metropolii, będziemy mogli wprowadzić m.in. wspólny bilet, na który czekamy od lat – mówił senator.

Również marszałek województwa Mieczysław Struk przekonywał, że ta ustawa jest niezwykle potrzebna.

Będzie wypełniać wolę współpracy samorządów w wielu różnych kwestiach, np. w polityce przestrzennej. To także wspólna polityka transportowa, polityka w zakresie ochrony środowiska, rozwój turystyki. Chcielibyśmy bardzo, żeby ustawa metropolitalna pomogła nam zdynamizować te procesy. Apeluję do posłów, niezależnie od ugrupowań, o poparcie tej ustawy i szybkie przeforsowanie jej na forum sejmu - mówił.

Jak czytamy w komunikacie OMGGS, deklaracje o poparciu ustawy metropolitalnej w sejmie złożyli już poseł Konfederacji z Gdyni Artur Dziambor oraz poseł PiS z Gdańska Kacper Płażyński.

Sejm nie wyznaczył jeszcze terminu, w którym zajmie się ustawą metropolitalną dla Pomorza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24