11.09.2020 13:20 2 rp/OMGGS

Ustawa Metropolitalna coraz bliżej: Senatorowie w większości ‘ZA'

Źródło: gdansk.pl

Zdecydowaną większością głosów w czwartek (10 września) Senat RP uchwalił ustawę o utworzeniu obszaru metropolitalnego na Pomorzu. ZA było 86 senatorów, przeciw - dwóch, jeden wstrzymał się od głosu.  Dalsze losy w rękach sejmu.

W czwartek 10 września podczas drugiego czytania ustawy metropolitalnej w województwie pomorskim, senatorowie większością głosów poparli projekt. Jak zaznaczają przedstawiciele gdańskiej metropolii, bez ustawy metropolitalnej nie będzie można dostatecznie zadbać o mieszkańców najmniejszych miejscowości i walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, które jest jednym z największych wyzwań naszego kraju. Dodatkowy budżet przełoży się na wyrównanie standardu usług oświatowych i kulturalnych w małych i dużych gminach, skoordynowane planowanie przebiegu dróg, terenów inwestycyjnych i mieszkaniowych czy wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin.

Dzisiaj wiemy doskonale, że proste rozwiązania dot. województwa pomorskiego wyczerpały się. Dzisiaj szukamy nowych rozwiązań ustawowych, legislacyjnych, aby Pomorze, aglomeracja, metropolia, wszystkie miejscowości naszego województwa mogły się rozwijać. Ustawa metropolitalna, jest takim dokumentem, który pozwala również finansować nowe wyzwania inwestycyjne, ale też komunikacyjne i społeczne. To bardzo ważna ustawa, abyśmy byli nadal ambitnym regionem, rozwiązującym problemy mieszkańców - mówi Ryszard Świlski, senator RP. 

Źródło: gdansk.pl

Podczas dalszych prac nad ustawą w Sejmie stanowisko Senatu będzie reprezentował senator Ryszard Świlski, były wicemarszałek województwa pomorskiego. 

Całe Pomorze czeka na tę ustawę - podkreślił senator Świlski.

O tym, że zagłosuje przeciw ustawie z kolei wypowiedział się Jerzy Czerwiński,ponieważ ustawa o metropolii pomorskiej będzie robiona kosztem mniejszych gmin - takich, jak jego miasteczko na Opolszczyźnie. Tłumaczenie senatorów Koalicji Obywatelskiej, że ustawa dla Pomorza nie ma nic wspólnego z Opolszczyzną, ani żadnym innym regionem, nic nie dała. Jak czytamy na oficjalnej stronie Gdańska, do senatora Czerwińskiego przed samym głosowaniem podszedł jeszcze prezydent Karnowski, by wyjaśnić na czym polega błąd w myśleniu senatora z Opolszczyzny. 

Czym jest związek metropolitalny?

Związek metropolitalny łączy gminy, miasta i powiaty, dając możliwość wspólnego realizowania zadań takich jak planowanie inwestycji, np. lokalizacji większych osiedli, fabryk, dróg i tras rowerowych czy sieci ciepłowniczych, zapewnienie połączeń autobusowych czy kolejowych oraz promocja zespołu miast i gmin jako jednego organizmu. Wzmacnianie obszarów metropolitalnych nie jest dzieleniem Polski na silniejszych i słabszych. Współpraca dużych i małych samorządów wokół największych miast jest esencją zrównoważonego rozwoju kraju. Związek metropolitalny to większy dostęp dla mieszkańców wsi i małych miasteczek do specjalistycznej opieki medycznej, edukacji i rynku pracy.  Jak pokazują wszystkie badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny oraz bardziej skoordynowana jest przestrzeń publiczna.    Czego teraz brakuje do pełnego sukcesu ustawy? Uchwalenia jej przez Sejm


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24