01.09.2020 09:40 7 rp/gdansk.pl
Dokładnie 1 września 1939 roku o godz. 4:47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Tego dnia, 81 lat później, prezydent Andrzej Duda pokłonił się bohaterom tych wydarzeń.
Rokrocznie 1 września wspomina się ofiary II wojny światowej. Oddaje się cześć tym Polakom, którzy stawiali się najeźdźcom. W największych miastach organizowane są obchody ku ich czci. Nie inaczej jest w Gdańsku, gdzie symbolem ataku Niemiec stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, które rozpoczęło się o godz. 4.45 strzałami pancernika „Schleswig-Holstein”.
Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, mieszkańcy Gdańska licznie zebrali się na Westerplatte.
– To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił Andrzej Duda, Prezydent RP.- (…) Rozmawiałem z archeologami, młodymi ludźmi, którzy odnaleźli szczątki dziewięciu naszych żołnierzy, poległych wtedy na Westerplatte. Opowiadali mi o swojej pracy, o tym, w jaki sposób udało im się ich odnaleźć, ale z bólem mówili mi, że miejsce, w którym odnaleźli zwłoki naszych bohaterów, było zarośnięte, zachwaszczone, zanieczyszczone, zaśmiecone.
Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, oddano salut armatni, z udziałem m.in. harcerzy i weteranów zapalono Znicz Pokoju, a rodziny odnalezionych w czasie prac archeologicznych żołnierzy Westerplatte odebrały od Prezydenta RP noty identyfikacyjne. Po modlitwie delegacje składały kwiaty przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W tym roku po raz pierwszy wybrzmiał skomponowany przez Wojsko Polskie, specjalnie z okazji 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte, a niebo dzięki Zespołom Akrobacyjnym Biało-Czerwone Iskry z Dęblina zmieniło się w wielką biało-czerwoną flagę.
Prezydent @AndrzejDuda na Westerplatte: To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły.https://t.co/u6t2m9Gq29 pic.twitter.com/oErFyw9aNo
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 1, 2020
Polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły Westerplatte przed atakami Niemców. W polskiej składnicy przebywało ok. 210-240 Polaków. Zginęło 15 polskich żołnierzy, ok. 30 zostało rannych Po stronie niemieckiej - liczbę zabitych szacuje się na 50 żołnierzy, a rannych - na około 120.