03.08.2020 16:30 0 raz

Karmiąc ptaki chlebem możesz im zaszkodzić

fot, UM Starogard Gdański

W starogardzkim parku stanęła specjalna tablica informacyjna, informująca o tym, jak karmić ptaki, aby im nie zaszkodzić. Jak się bowiem okazuje, popularne, wydawać by się mogło niewinne podawanie kaczkom czy łabędziom zwykłego chleba, może być dla nich groźne.

„Dokarmianie ptaków to dość powszechne zjawisko. Jednak to z pozoru niewinne hobby może okazać się dla ptaków bardzo groźne, jeśli nie zachowamy rozsądku. Trzeba pamiętać, że łabędzie, kaczki czy gęsi to ptaki roślinożerne i przy dokarmianiu należy zadbać o odpowiedni dla nich pokarm. Aby ułatwić to mieszkańcom, w parku stanęła tablica informacyjna czym wolno karmić ptaki” – podaje serwis prasowy Starogardu Gdańskiego.

Ptaki można dokarmiać zimą aż do wczesnej wiosny, dokarmianie jesienią może wstrzymywać u niektórych ich wędrówkę. Należy dokarmiać rozważnie i co ważne, systematycznie. Pokarm taki jak chleb, paluszki czy chipsy, które często wrzucamy kaczkom i łabędziom do wody nie jest dla nich dobry, gdyż poza nieodpowiednim składem chemicznym jak sól, spulchniacze, konserwanty, szybko nasiąka wodą i kwaśnieje, co w konsekwencji może powodować u ptaków choroby układu pokarmowego, a nawet śmierć – ostrzega Magdalena Dalecka ze starogardzkiego magistratu.

Zatem taki w parku najlepiej dokarmiać ziarnami (owies, proso, śruta pszenna, ryż), owocami, gotowanymi bez soli warzywami strączkowymi, ziemniakami i marchewką oraz sałatą.

Zachęcamy mieszkańców Starogardu do niesienia pomocy naszym parkowym ptakom, a przy tym ciekawych obserwacji ich zachowania. Prosimy o nie karmienie kaczek i łabędzi chlebem i innymi łatwo nasiąkającymi wodą odpadkami z domowej kuchni – apeluje Wojciech Szambowski dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji. – Aby zwiększyć świadomość mieszkańców zamontowaliśmy przy stawie w parku tablicę z informacją, czym należy dokarmiać, a co jest dla ptaków szkodliwe. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy wiedzieli, w jaki sposób można pomóc ptakom przetrwać zimę – spuentował dyrektor Szambowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24