14.07.2020 13:50 0 raz/gdynia.pl

‘Dar Pomorza’ otrzymał nową banderę

źródło: gdynia.pl

Ten dzień przeszedł do historii. 13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, najsłynniejszy polski żaglowiec otrzymał nową.

„Kryzys ekonomiczny lat 20. XX wieku nie pozwalał sfinansować nowego szkolnego żaglowca przez młode państwo polskie. A była taka potrzeba, gdyż stary żaglowiec ‘Lwów’ z 1868 roku, używany do szkolenia marynarzy przez Szkołę Morską w Tczewie, był już wysłużony. Powstał więc Komitet Floty Narodowej, który zbierał pieniądze na zakup nowego żaglowca dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Największe efekty ogólnopolska akcja przyniosła na Pomorzu. Zakup wsparły dotacje Ligi Morskiej i Kolonialnej oraz Ministerstwa Przemysłu i Handlu. I tak w 1929 roku udało się kupić od Francuzów wybudowaną w latach 1909-10 w Hamburgu fregatę ‘Prinzess Eitel Friedrich’. Niemcy przekazali statek Francuzom w ramach reparacji wojennych. Po remoncie w duńskiej stoczni Nakskov żaglowiec przypłynął na redę w Gdyni 19 czerwca 1930 roku i po niespełna czterech tygodniach został ochrzczony. Pierwotnie miał się nazywać ‘Pomorze’, ale by podkreślić ofiarność społeczeństwa województwa pomorskiego otrzymał imię ‘Dar Pomorza’” – czytamy na gdynia.pl.

źródło: gdynia.pl

W poniedziałek (13 lipca) w Gdyni odbyły się uroczystości rocznicowe 90-lecia służby pod polską banderą tego najsłynniejszego żaglowca Rzeczypospolitej. Trzymaną przez kapitana „Daru Pomorza” Zbigniewa Nadolskiego nową banderę poświęcił ojciec Edward Pracz, duszpasterz ludzi morza. Na maszt została wciągnięta przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.

Czas podnieść czoło od zagonów i skierować je na horyzonty morza. Chcemy z entuzjazmem spojrzeć w przeszłość i przyjąć z entuzjazmem ten dar do naszych serc, do naszej ojczyzny i z zawierzeniem popatrzeć w przyszłość. Trzeba podnieść czoła, by zobaczyć horyzonty. A horyzont wzywa nas ku przestrzeni, ku przyszłości. A zatem z zawierzeniem spoglądajmy w naszą przyszłość - przyszłość ludzi morza i naszej ojczyzny – powiedział o. Pracz.

źródło: gdynia.pl

Obecnie „Dar Pomorza” jest statkiem-muzeum. Zwiedza go rocznie około 130 tys. osób.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24