10.07.2020 08:38 0 raz/mat.pras

Strażacy z Kociewia prowadzą nietypowy skansen

fot. UG Starogard Gdański

Planując wakacyjną lub weekendową wyprawę na urokliwe Kociewie, warto zajrzeć do Siwiałki. Działa tam unikatowy na skalę regionu skansen… Prowadzą go miejscowi strażacy-ochotnicy, a zobaczyć w nim można, jakim sprzętem kiedyś ruszano na pomoc mieszkańcom.

Przy remizie OSP w Siwiałce działa jedyny w powiecie starogardzkim skansen strażacki. Znajdują się w nim pojazdy, które od lat nie są w służbie. Choć - jak mówią strażacy- nadal „palą na dotyk”.

Zdecydowaliśmy się na powołanie do życia skansenu, bo wiele starych strażackich wozów bojowych bezpowrotnie odchodzi. Dzięki naszej inicjatywie chcieliśmy dać im drugie życie i umożliwić ich oglądanie zwiedzającym – mówi Kazimierz Knitter, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Siwiałka.

Skansen powstał w 2019 roku z inicjatywy, prezesa przy wsparciu i akceptacji Zarządu OSP i Komisji Rewizyjnej. Środki na jego budowę pochodziły od sponsorów, sołectwa oraz samych strażaków. Druhny i druhowie zdecydowali się przekazać połowę otrzymywanego ekwiwalentu na realizację zadania. Własnym sumptem wybudowali też wiatę ochronną i dokonali zagospodarowania terenu wokół skansenu.

W skansenie są wystawione pojazdy wycofane z czynnej służby. Obecnie są to dwa wozy – Star 660 GMB oraz Żuk SRT oraz agregat. Eksponaty przez wiele lat były w służbie liniowe. Teraz służą do edukacji – dodaje prezes.

fot. UG Starogard Gdański fot. UG Starogard Gdański fot. UG Starogard Gdański fot. UG Starogard Gdański fot. UG Starogard Gdański

OSP Siwiałka spieszy na pomoc życiu, zdrowiu i dobytkowi mieszkańców Kociewia od 120 lat. Jest to prężnie działająca straż, która bierze udział w różnorodnych akcjach, prowadzonych w gminie Starogard Gdański oraz poza nią. Należy do niej 98 członków, w tym dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24