25.06.2020 15:00 0 mike/mat. pras.

Gdański PKS zaprasza na wycieczkę w stylu retro

Fot. Marcin Gromadzki/Public Transport Consulting

Dla starszych może być to podróż sentymentalna, dla młodszych – ciekawa lekcja historii i motoryzacji. A dla wszystkich? Po prostu spora atrakcja! W rejs nad morze i na Kaszuby zaprasza PKS Gdańsk. Niecodzienna przejażdżka będzie możliwa na pokładzie autobusu san H100.

Od najbliższego wtorku (30 czerwca) do piątku 3 lipca wszyscy fani powojennej polskiej motoryzacji – i nie tylko oni – będą mieli okazję wybrać się w niepowtarzalną przejażdżkę zabytkowym, odrestaurowanym od podstaw autobusem międzymiastowym San H100 z 1969 roku.

Na rozpoczęcie letnich wakacji, w celu promocji wakacyjnych połączeń z Gdańska nad morze – do Jastrzębiej Góry i Władysławowa, Mierzeję Wiślaną i na Kaszuby, PKS Gdańsk zaprasza na przejazd autobusem stanowiącym niegdyś podstawę taboru międzymiastowych spółek PPKS. Dla miłośników wycieczek i motoryzacji to nie lada gratka. Autobus odrestaurowany przez właściciela spółek Przewozy Autobusowe GRYF i PKS Gdańsk, Pana Mariana Koteckiego, jest pieczołowicie odwzorowany na stan z lat minionych – odbudowany został od podstaw – mówi Bartosz Milczarczyk, zastępca kierownika Działu Transportu w PKS Gdańsk.

Na przejazdy można się zapisywać, wysyłając e-mail z deklarowaną liczbą miejsc chętnych osób do przejazdu (ze względu na występującą nadal sytuację epidemiczną w kraju i ograniczenia co do ilości dostępnych miejsc) na adres [email protected].

Fot. Marcin Gromadzki/Public Transport Consulting

Fot. Marcin Gromadzki/Public Transport Consulting

Fot. Marcin Gromadzki/Public Transport Consulting

We wtorek 30 czerwca zabytkowy autobus pojedzie z Gdańska przez Gdynię, Kosakowo i Puck do Jastrzębiej Góry i Władysławowa (po trasie nowej sezonowej linii 890); w środę 1 lipca – do Krynicy Morskiej i Piasków (po trasie linii 870); w czwartek – do Wdzydz Kiszewskich (po trasie linii 860), a w piątek – do Szymbarku (linia 852 na nowej trasie). Przejazdy są biletowane według podstawowego cennika. Szczegółowy harmonogram (godziny kursowania) opisane zostały w wydarzeniu na Facebooku.

San to marka polskich autobusów, które były wytwarzane w Sanoku, w latach 1958–1974. Celem stworzenia tej dość prostej konstrukcji było zaspokojenie powojennych potrzeb komunikacyjnych na terenie Polski. Dotyczyło to zarówno realizacji połączeń międzymiastowych, jak i kursów w ramach komunikacji miejskiej. Model H100 produkowano w latach 1967–1974. Dysponował on silnikiem o mocy 105 KM. W wersji miejskiej był wytwarzany do 1973 roku. Rok później został zastąpiony nowocześniejszym Autosanem H9. Łącznie z sanockich taśm produkcyjnych zjechało ponad 33 tysiące sanów.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ KOCIEWIE24