25.06.2020 12:30 0 raz/mat.pras

Na suszę lekiem – deszczówka

fot. UM Starogard Gdański

Susza coraz bardziej zagraża nie tylko rolnikom, ale i działkowcom czy właścicielom przydomowych ogródków. Rozwiązaniem byłoby łapanie deszczówki. Teraz można się starać o dotacje na przydomowe zbiorniki na „wodę z nieba”.

Samorządy zachęcają mieszkańców - właścicieli domów jednorodzinnych z ogrodami - do instalacji przydomowych zbiorników do zbierania wody deszczowej. Pomóc ma w tym Program „Moja Woda”, w ramach którego można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji . Wnioski można składać od 1 lipca 2020 roku.

Mikroinstalacje wodne to prosty sposób na retencję deszczówki. Dzięki nim zaoszczędzonych zostanie milion metrów sześciennych wody rocznie. Stoimy przed jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań w najbliższych latach: brak wody w kranach to niestety perspektywa bardzo realna również w Polsce – przekonuje Marcin Osowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosiło program „Moja Woda”. Jego celem jest pomoc finansowa dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na budowę przydomowych zbiorników retencyjnych. Nabór wniosków na dofinansowanie budowy przydomowych systemów zbierania wody rozpocznie się 1 lipca 2020 roku.

W ramach programu „Moja woda” można otrzymać do 5000 zł dotacji, ale nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych. Koszty kwalifikowane obejmują zakup, montaż, budowę i uruchomienie następujących instalacji: przewodów odprowadzających wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego; instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego nadziemnego, podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego; elementów do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody – czytamy w komunikacie.

Nabór wniosków w ramach Programu Moja Woda w województwie pomorskim prowadzić będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na ul. Rybaki Górne 8 w trybie ciągłym. W tej sprawie najlepiej kontaktować się z pracownikami WFOŚiGW w Gdańsku pod adresem: [email protected] .


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...