Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i Tczewa będą mogli obejrzeć na Rynku nietypową wystawę. Jej celem będzie zachęcanie mieszkańców do wykonywania badań profilaktycznych.
Wystawa przedstawia satyryczne rysunki stworzone na potrzeby kampanii edukacyjnej promującej oba projekty - „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć”. Jej autorką jest znana trójmiejska rysowniczka Agnieszka Szczepaniak, pracująca pod pseudonimem PapLAlala, której prace towarzyszą projektom od początku kampanii.
Każdego roku prezentowane były kolejne rysunki z serii artystki, które w lekki i humorystyczny sposób uświadamiały potrzebę wykonania badań profilaktycznych.
— Wystawa w ciągu najbliższych miesięcy wielokrotnie zmieni swoje miejsce. Przez ostatnie tygodnie mogli ją oglądać mieszkańcy Bytowa, teraz Starogardu Gdańskiego a od 13 lipca przeniesie się pod kościerski Urząd Miasta. W kolejnych tygodniach również mieszkańcy Tczewa i Gdańska będą mogli ją u siebie gościć – informują organizatorzy z Copernicusa.
Wystawa, która zagości na Kociewiu jest częścią kampanii promocyjnej realizowanej w ramach programów spółki Copernicus PL pn. „Profilaktyka raka szyjki macicy szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” oraz „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, które od 2018 roku zachęcają mieszkańców województwa pomorskiego do wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych i kolonoskopowych.
Przedstawiciele Copernicusa przypominają, że z darmowych badań cytologicznych i kolonoskopowych, w ramach projektów, mieszkańcy województwa pomorskiego mogą skorzystać jeszcze do końca 2020 roku. W miesiącach od marca do maja, ze względu na aktualną sytuacją w kraju i pandemię koronawirusa, zaplanowane badania były zawieszone, jednak już od 1 czerwca w przypadku kolonoskopii i 15 czerwca w przypadku cytologii, możliwe będzie ponowne wykonanie badań, przy zastosowaniu niezbędnych procedur medycznych.
— Czas pandemii jest stresujący dla nas wszystkich, jednak musimy pamiętać, że oprócz wirusa ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia są również inne choroby. Dlatego edukacja przeciwnowotworowa i profilaktyczne badania są potrzebne, nawet w tak niespokojnym czasie jak dziś. Zostały również opracowane procedury, dzięki którym badania będą bezpiecznie zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego – wyjaśniają koordynatorzy projektów
Do udziału w projekcie „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób cytologię!” zapraszamy aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.
Projekt „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię!” dedykowany jest aktywnym zawodowo mieszkańcom województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat. By zapisać się na badanie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.