21.04.2020 14:00 1 rp/Pomorskie.eu

Powracają obowiązkowe szczepienia ochronne dla dzieci

Fot. Pixabay.com

Minister zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny podjęli decyzję o wznowieniu wszystkich szczepień obowiązkowych, w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci. To wynik konsultacji m.in. z krajowymi konsultantami w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii. Aby je przeprowadzić, trzeba wdrożyć specjalne środki ostrożności.

Powszechne szczepienia, w związku ze światową pandemią koronawirusa, były wstrzymane do 18 kwietnia 2020 roku. Choć sytuacja w kraju wciąż jest niepewna, specjaliści zalecają, aby wrócić do obowiązkowych szczepień, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.

U dzieci zalecane są szczepienia m.in. na oddziałach noworodkowych, obowiązkowe, które, zgodnie z PSO, powinny być wykonane do 24. miesiąca życia, tzw. poekspozycyjne: przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze. Ponadto mogą być wykonywane szczepienia przeciwko ospie wietrznej, WZW typu B, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku oraz u dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień – czytamy na Pomorskie.eu.

Rekomendacji dotyczących osób dorosłych również nie brakuje, ale ze względu na panującą pandemię, trzeba wziąć pod uwagę czynniki epidemiologiczne. Jeżeli w domu znajduje się osoba z infekcją dróg oddechowych o nieustalonej przyczynie – na kwarantannie, poddana izolacji w warunkach domowych – nie można ani dziecka, ani nikogo z dorosłych zaszczepić. Kiedy takie szczepienie jest możliwe i bezpieczne? Wtedy, gdy u nikogo – zarówno u dziecka, jak i innych domowników – nie ma czynników epidemiologicznych zakażenia koronawirusem (np. powrót w ciągu 14 ostatnich dni z zagranicy lub kontakt w czasie ostatnich 14 dni z osobą zakażoną bądź chorą na COVID-19 albo przebywającą w kwarantannie z powodu ryzyka zakażenia). Ponadto dziecko i pozostali domownicy nie mogą mieć objawów infekcji (gorączka, kaszel, duszność, biegunka), które mogłyby wskazywać na COVID-19.

W każdym z przypadków przeprowadzenia szczepienia należy liczyć się ze specjalnymi zasadami bezpieczeństwa. Szczepienia mają być wykonywane w wydzielonych pomieszczeniach, w których nie przyjmuje się osób chorych z objawami ostrej infekcji. Dzieci z jednym zdrowym opiekunem należy umawiać indywidualnie, na określoną godzinę, aby w poczekalni przebywało w jednym czasie jak najmniej osób. Przed szczepieniem konieczna jest teleporada, w celu zebrania wywiadu epidemiologicznego (stan dziecka i pozostałych domowników) oraz wstępnej kwalifikacji do szczepienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...