06.04.2020 14:30 0 raz/mat.pras

W Starogardzie Gdańskim powstanie deptak

fot. UM Starogard Gdański

W czasie epidemii spacerować nie można, lepiej zostać w domu. Ale gdy zagrożenie związane z koronawirusem już minie, mieszkańcy Starogardu Gdańskiego zyskają dodatkowe miejsce na przechadzki. I nie tylko. Nowy, projektowany deptak, połączy ulicę Kościuszki z ulicą Owidzką.

Wedle informacji starogardzkiego urzędu, deptak ma powstać w miejscu wydeptanej ścieżki do końca roku. Będzie kosztować ponad milion złotych. To część prowadzonej w mieście rewitalizacji śródmieścia. Wykonawca przygotowuje właśnie projekt nowej przestrzeni rekreacyjnej. Ma być gotowy do połowy maja.

Potrzeba połączenia rekreacyjnym deptakiem dwóch wylotowych ulic miasta, Kościuszki i Owidzką wynikła w trakcie konsultacji społecznych – powiedziała Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska. – Mieszkańcy od dawna narzekali na brak pieszego połączenia między tymi drogami. Teraz, w ramach programu, chcemy to zmienić. Zależy nam na tym, aby ożywić tę część miasta. Liczymy też na to, że nowa przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa przyczyni się do integracji mieszkańców tej części Starogardu.

fot. UM Starogard Gdański

Jak czytamy w komunikacie ratusza, deptak wraz z częścią rekreacyjną, który powstanie pomiędzy ulicą Kościuszki a Owidzką, będzie miał 200 metrów długości. Wzdłuż traktu pieszego pobiegnie ścieżka rowerowa z możliwością bezpiecznego pozostawienia rowerów przy placu w specjalnych stojakach. Obok alejki spacerowej wykonawca zaprojektuje tam plac zabaw dla dzieci, siłownię pod chmurką i linarium. Pojawi się też zestaw do coraz popularniejszego street workoutu, czyli treningu ulicznego. Składać się będzie z prostych urządzeń typu drążki, drabinki, poręcze, ławki i liny, które umożliwiają mieszkańcom wykonywanie ćwiczeń fizycznych na świeżym powietrzu z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Cały plac zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Miejsce ozdobią nowe nasadzenia zieleni: trawniki, klomby, kwietniki i skarpy. Zaprojektują je mieszkańcy miasta.

Mieszkańcy będą mogli zdecydować m.in. o kolorystyce, miejscu, liczbie i rodzaju nasadzeń drzew i krzewów. A jeśli zechcą, to także uczestniczyć w samym sadzeniu – informuje Anna Lembicz ze Stowarzyszenia Starogard 2030, które podjęło się wyzwania pn. „Podwórkowe rewolucje – współtworzymy naszą przestrzeń”. – Nasze pierwsze spotkanie w tej sprawie miało odbyć się 21 marca tego roku. Niestety sytuacja epidemiologiczna, w której znalazł się cały kraj, z oczywistych względów to uniemożliwiła. Jak tylko sytuacja się ustabilizuje i unormuje, a my wrócimy do normalności, zaproponujemy nowy termin spotkania, aby przedstwić mieszkańcom projekt i cele naszego, wspólnego działania – dodała.

Na spotkanie informacyjne zostaną zaproszeni mieszkańcy obszaru objętego rewitalizacją, którzy zechcą włączyć się w to działanie. Dowiedzą się na czym będzie polegało ich zadanie i jakimi środkami mogą dysponować przy projektowaniu zieleni nie tylko na planowanym deptaku, ale również przy urządzaniu 8 ogrodów podwórkowych pomiędzy kamienicami przy ul. Kościuszki nr 16,48,52,98 i 129, Owidzkiej nr 4 i 14 oraz Piłsudskiego 20. O nowym terminie zostaną poinformowani na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

fot. UM Starogard Gdański

Budowa deptaka to część wartej prawie 13 mln zł rewitalizacji starogardzkiego Śródmieścia. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę ok. kilometra dróg w południowej części Starego Miasta oraz odnowienie elewacji, dachu i klatek schodowych 30 kamienic. Realizacja tych zadań potrwa do końca przyszłego roku. Sam deptak ma powstać pod koniec 2020 roku.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.