21.03.2020 13:30 3 Kwt/mat. pras.

Terytorialsi na froncie walki z koronawirusem

fot. DWOT

Żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości. Wszystko za sprawą panującej pandemii koronawirusa. Pomorscy terytorialsi mają wspierać służby specjalistyczne i odciążać cywilną służbę zdrowia.

Żołnierze 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej działają głównie na terenie powiatu słupskiego i Trójmiasta. Realizując misję wspierania lokalnej społeczności, już od 6 marca 2020 r. udzielają wsparcia kombatantom oraz osobom w podeszłym wieku, dostarczając im potrzebne lekarstwa, żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby. Dodatkowo powołani zostali koordynatorzy, funkcjonujący na styku Ośrodków Pomocy Społecznej a WOT.

Żołnierze 7 PBOT są w stałym kontakcie z pracownikami tych ośrodków. Na chwilę obecną ustalane są potrzeby i forma pomocy, jakiej mogliby udzielić terytorialsi. Żołnierze w oliwkowych beretach są w każdej chwili gotowi do niesienia pomocy potrzebującym. W ramach wspierania społeczności lokalnej realizowana jest również współpraca pomorskiej brygady WOT z policją. Dopinane są szczegóły działań, które będą polegać m.in. na wspólnych patrolach sprawdzających osoby objęte kwarantanną – informuje Maciej Szalbierz, rzecznik prasowy 7. PBOT.

W miniony weekend około 50 pomorskich terytorialsów zostało oddelegowanych do Szczecina, aby wspomogli nowo tworzoną 14. Zachodnio-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej i Straż Graniczną w ochronie zachodniej granicy na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Z kolei z 71. batalionu lekkiej piechoty w Malborku kilkudziesięciu żołnierzy, którzy są przeszkoleni z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej, zostało wyposażonych w plecaki medyczne i pozostają w gotowości do podjęcia działań. W razie potrzeby mają obowiązek stawienia się w ciągu sześciu godzin w jednostce lub w wyznaczonym miejscu, by wesprzeć cywilny personel medyczny.

Pomorscy terytorialsi pełnią całodobową służbę na lotnisku w Rębiechowie oraz w porcie w Gdyni. Sprawdzają temperaturę ciała pasażerom powracającym do kraju oraz zbierają i segregują karty lokalizacyjne, które ci są zobowiązani wypełnić po przylocie.

fot. DWOT

fot. DWOT


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...