10.02.2020 12:20 2 mike/Pomorskie.eu

Sejmik Województwa Pomorskiego uczcił rocznicę zaślubin Polski z morzem

Źródło: Pomorskie.eu

W niedzielę (9 lutego) radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, podczas uroczystej sesji, przyjęli przez aklamację rezolucję upamiętniającą 100. rocznicę powrotu Rzeczypospolitej nad morze. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów z sąsiednich województw.

Wśród gości obecnych na nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego byli m.in. wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, posłowie: Agnieszka Pomaska, Jarosław Wałęsa, Barbara Nowacka, Tadeusz Cymański, Tadeusz Aziewicz, Sławomir Neumann i Marek Rutka, a także europoseł Janusz Lewandowski. Senat RP reprezentowali senatorowie: Kazimierz Kleina, Stanisław Lamczyk, Ryszard Świlski i Sławomir Rybicki.

Źródło: Pomorskie.eu

Źródło: Pomorskie.eu

Jak zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, w pomorskiej drodze do niepodległości nie było heroicznych powstań i wyniszczającej walki. Była za to praca organiczna, wytrwałość oraz realizm i roztropność w podejściu do polityki międzynarodowej, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego była wyjątkowo skomplikowana. Lata walki o niepodległość znalazły również swój wyraz w Polskim Sierpniu 1980 roku, gdy oczy całego świata były zwrócone na polskie Wybrzeże.

Cięgi przyjmowane przez dziesięciolecia, zamiast osłabić, wzmocniły pomorską tożsamość wokół uniwersalnych zasad moralnych, które na naszym gruncie, tu nad polskim morzem, przetrwały – podkreślił Mieczysław Struk. – Nie można żyć wyłącznie przeszłością, jeśli chce się sprostać wyzwaniom dzisiejszego, gwałtownie zmieniającego się świata. Historia nie może być balastem trzymającym nas na uwięzi anachronicznych mitów kulturowych, choć nie może również być zapomnianym lamusem – dodał.

Treść rezolucji, która została przyjęta przez aklamację, odczytał Zenon Odya, przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Rezolucja

Sejmik Województwa Pomorskiego zebrany na uroczystej sesji z okazji stulecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej oddaje hołd wszystkim, którzy swoją pracą i działalnością publiczną doprowadzili do zaślubin Polski z Bałtykiem 10 lutego 1920 roku w Pucku.
Dla tożsamości współczesnych Pomorzan, pamięć o tamtych wydarzeniach ma wielkie znaczenie. Nasi przodkowie, poprzez wytrwałą pracę organiczną w XIX w. i na początku XX w. oparli się germanizacji i zachowali ducha polskości nad Bałtykiem, a po I wojnie światowej zdecydowanie opowiedzieli się wobec całego świata za przyłączeniem do odradzającej się Rzeczypospolitej. Roztropne i konsekwentne działania liderów polskiego ruchu niepodległościowego na Pomorzu walnie przyczyniły się do uzyskania przez Polskę wolnego dostępu do morza, a tym samym otworzyły dla odradzającego się państwa „okno na świat" – możliwość nieskrępowanego udziału w handlu światowym. W granice Rzeczypospolitej na drodze pokojowych negocjacji trafił region silny gospodarczo, wysoko rozwinięty, niezniszczony działaniami wojennymi, którego społeczeństwo było niezwykle aktywne i świadome obywatelsko. Możemy być dumni z dokonań naszych poprzedników, którzy przyczynili się do wzmocnienia potencjału gospodarczego, społecznego i militarnego Polski.
Dzięki temu II Rzeczypospolita mogła prowadzić aktywną politykę morską i zbudowała Gdynię, chlubę międzywojennej Polski. Oddajemy cześć wszystkim, którzy na przestrzeni minionego stulecia doprowadzili do ugruntowania i rozwoju Polski nad Bałtykiem.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...