04.02.2020 14:03 13 Natalia Mamczura/Pomorskie.eu

Pacjenci niechętnie korzystają z badań kontrolnych

Fot. archiwum TTM

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest obchodzony od 2000 roku i ma promować korzystanie z badań profilaktycznych. Z tej okazji w wielu miejscach odbyły się tak zwane białe soboty, podczas których można było skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów. Według Urzędu Statystycznego w Gdańsku, największe żniwo w naszym województwie zbiera rak oskrzeli i płuc. Choć najlepsze rokowania daje jak najszybsze wykrycie choroby, pacjenci niechętnie korzystają z badań prewencyjnych.

Święto ustanowiono podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Ma ono na celu zmniejszenie śmiertelności spowodowanej przez choroby nowotworowe. Z tej okazji w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku, w minioną sobotę (1 lutego) pod patronatem Polskiej Unii Onkologii można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Wykonano 20 badań mammograficznych, 14 USG piersi i 19 cytologii. Onkolodzy udzielili 24 porad, a sześć z przebadanych osób musi je kontynuować, by postawić prawidłową diagnozę. Oprócz tego gdańskie amazonki uczyły, jak prawidłowo wyczuwać guzki w piersiach. Na miejscu pojawiło się też stanowisko Infolinii Onkologicznej PTPO oraz kampanii „Rzeczywistość zaskakuje – nie daj się zaskoczyć”, związanej z nowotworem szyjki macicy i jelita grubego.

Źródło GUS Gdańsk

Mimo że najlepsze rokowania daje jak najszybsze wykrycie choroby, to pacjenci niechętnie korzystają z badań prewencyjnych. Według danych Urzędu Statystycznego, od 2014 roku liczba zgonów rośnie. W 2017 roku na nowotwory złośliwe zmarło 2709 kobiet i 3212 mężczyzn. Największa śmiertelność, bo aż 29 procent u panów i prawie 20 u pań, występuje wśród chorych na raka oskrzeli i płuc. U obu płci częstą przyczyną śmierci był także nowotwór jelita grubego. Wśród kobiet, prawie 13 procent zgonów spowodował rak sutka, a u mężczyzn, ponad 9 procent, rak gruczołu krokowego.

Źródło GUS Gdańsk

W 2018 roku lekarze w województwie udzielili prawie 238 tysięcy porad onkologicznych. Zdecydowana większość (aż 71 procent) tej liczby to kobiety, a pod względem wieku najczęściej z pomocy korzystają osoby powyżej 65. roku życia. Co ciekawe, w naszym województwie spada liczba łóżek na oddziałach onkologicznych i korzystających z nich pacjentów. W 2015 roku łóżek było 400, a w 2018 roku – około 150.

Źródło GUS Gdańsk

Źródło GUS Gdańsk

Pomysły na profilaktykę w naszym kraju są różne – jednym z nich jest kampania „Dotykam = Wygrywam”, która propaguje samobadanie piersi i noszenie dobrze dobranego biustonosza. W ubiegłym roku udało się dzięki niej zebrać do recyklingu prawie 30 tysięcy biustonoszy, a środki zebrane dzięki sprzedaży limitowanej koszulki i olejku do masażu polskiej marki, przekazano organizacjom charytatywnym. Najlepszą profilaktyką jest dbanie o zdrowy styl życia. Zaprzestanie palenia papierosów, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna i ograniczenie silnie przetworzonej żywności oraz alkoholu – to najprostsze sposoby, by zmniejszyć zagrożenie nowotworem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...