02.02.2020 11:55 7 NW/ Port Lotniczy w Gdańsku / Pomorski UW w Gdańsku

Brexit stał się faktem. Jak wygladać będą loty z Polski do Wielkiej Brytanii?

Żródło: Port Lotniczy w Gdańsku

Z piątku na sobotę (31 stycznia – 1 lutego) Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Teraz Unia i Wielka Brytania mają jedenaście miesięcy, by ustalić nowe zasady, które w życie mają wejść w przyszłym roku. Dla obywateli państw należących do Unii Europejskiej i chcących przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii póki co nic się nie zmienia – nadal potrzebują jedynie dowodu osobistego bądź paszportu. W ciągu tego roku może się to jednak zmienić.

22 stycznia br. Brytyjski Parlament przyjął projekt ustawy implementującej umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 29 stycznia w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie, na mocy którego Wielka Brytania „rozwiodła się” z Unią, podaje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Jak wyglądać będą loty między Polską a Wielką Brytanią?

Mimo tego, że Brexit stał się faktem, Wielka Brytania wciąż musi przestrzegać unijnych zasad. W związku z tym dla obywateli Unii, czyli także dla Polaków nie zmieniają się chociażby zasady podróżowania. Póki co, do Wielkiej Brytanii Polacy mogą polecieć na podstawie ważnego dokumentu tożsamości (dowód lub paszport). Sytuacja ta będzie się prawdopodobnie utrzymywać jeszcze do końca tego roku. Jednakże władze zastrzegają, że z upływem tego roku możliwość przekroczenia granicy jedynie z dowodem osobistym lub paszportem może ulec zmianie, o czym poinformują z odpowiednim wyprzedzeniem.

Póki co na Wyspy Polacy mogą polecieć na podstawie ważnego dokumentu tożsamości ( dowód lub paszport). Sytuacja ta będzie się prawdopodobnie utrzymywać jeszcze do końca tego roku. Jednakże władze zastrzegają, że z upływem tego roku możliwość przekroczenia granicy jedynie z dowodem osobistym lub paszportem może ulec zmianie, o czym poinformują z odpowiednim wyprzedzeniem.

Stały pobyt obywatele Wielkiej Brytanii będą mogli otrzymać po upływie pięciu lat nieprzerwanego pobytu w kraju.

Okresy legalnego pobytu lub pracy zgodnie z prawem Unii, przypadające na czas przed zakończeniem okresu przejściowego i po nim, będą wliczane do wymaganego okresu uprawniającego do nabycia prawa stałego pobytu. Potwierdzeniem posiadania prawa pobytu lub prawa stałego pobytu będzie dokument zawierający adnotację, że został wydany zgodnie z umową wystąpienia – wyjaśnia Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.

Brytyjczycy, którzy przebywają w Polsce powinni udać się do urzędu wojewódzkiego, aby uzyskać dokument pobytowy. Ubiegać się o takowe dokumenty należy, gdy upłynie okres przejściowy, tj. po 31 grudnia 2020 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...