23.01.2020 09:10 0 raz
Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki, Kasztelan Zamku w Gniewie Jarosława Struczyńskiego zorganizują II Sejmik Ziemi Kociewskiej. Będą przygotowywać się do inscenizacji Bitwy pod Gniewem. To ważne wydarzenie odbędzie się 25 stycznia 2020 r. na Zamku w Gniewie.
Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zapoznania się z kulisami organizacji XIX edycji festiwalu historycznego, którego głównym elementem jest największa XVII-wieczna inscenizacja historyczna w Polsce „Vivat Vasa- Bitwa pod Gniewem 1626!", która odbędzie się 8 sierpnia 2020 r.
— Te prestiżowe przedsięwzięcie organizujemy już od 2002 roku. Tegoroczna edycja imprezy rozszerzona zostaje o dodatkowe elementy, takie jak Pokaz Kucia Artystycznego czy Festiwal Muzyki Folkowej, które uświetnią bitwę – wyjaśnia Szymon Jabłoński z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew.
Przypomnijmy, w roku 2002, doświadczone organizacją inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, gniewskie grupy rekonstrukcyjne i ich liderzy, przystąpili do realizacji nowego projektu pod nazwą Vivat Vasa! – Bitwa pod Gniewem 1626. Przedsięwzięcie zainicjowało rozwój XVII-wiecznego odtwórstwa historycznego w Polsce.
Na rok 2020 (inscenizację bitwy zaplanowano na dni 7-9 sierpnia) organizatorzy mają konkretne plany:
— Tak jak w latach poprzednich głównym wydarzeniem przedsięwzięcia będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się w sobotę, 8 sierpnia 2020 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp gniewskiej warowni. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej m.in. z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w liczbie ponad 500 żołnierzy, w tym przynajmniej 60 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. W tym roku planujemy zaprosić również grupy rekonstrukcyjne z innych krajów - wyjaśniają.
Innymi słowy, spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty. Dowódcy wraz z żołnierzami wykazać się będą musieli znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.
W rozbudowanej formule ma się także odbywać towarzyszący bitwie Jarmark Rzemiosł.
— Nasze ambicje sięgają jeszcze wyżej. Chcemy, aby na przestrzeni lat Vivat Vasa stała się wizytówką naszego regionu. Chcemy, aby Vivat Vasa była imprezą, na którą przyjeżdżają turyści z Polski i pasjonaci historii z całego świata i napędzają koniunkturę, w szczególności na Kociewiu i Pomorzu - zapowiadają organizatorzy.