23.01.2020 09:10 0 raz

Będą szykować się do kolejnej inscenizacji Bitwy pod Gniewem

mat.pras.

Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Maciej Czarnecki, Kasztelan Zamku w Gniewie Jarosława Struczyńskiego zorganizują II Sejmik Ziemi Kociewskiej. Będą przygotowywać się do inscenizacji Bitwy pod Gniewem. To ważne wydarzenie odbędzie się 25 stycznia 2020 r. na Zamku w Gniewie.

Jak zapowiadają organizatorzy, spotkanie będzie doskonałą okazją do zapoznania się z kulisami organizacji XIX edycji festiwalu historycznego, którego głównym elementem jest największa XVII-wieczna inscenizacja historyczna w Polsce „Vivat Vasa- Bitwa pod Gniewem 1626!", która odbędzie się 8 sierpnia 2020 r.

Te prestiżowe przedsięwzięcie organizujemy już od 2002 roku. Tegoroczna edycja imprezy rozszerzona zostaje o dodatkowe elementy, takie jak Pokaz Kucia Artystycznego czy Festiwal Muzyki Folkowej, które uświetnią bitwę – wyjaśnia Szymon Jabłoński z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

Przypomnijmy, w roku 2002, doświadczone organizacją inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, gniewskie grupy rekonstrukcyjne i ich liderzy, przystąpili do realizacji nowego projektu pod nazwą Vivat Vasa! – Bitwa pod Gniewem 1626. Przedsięwzięcie zainicjowało rozwój XVII-wiecznego odtwórstwa historycznego w Polsce.

Na rok 2020 (inscenizację bitwy zaplanowano na dni 7-9 sierpnia) organizatorzy mają konkretne plany:

Tak jak w latach poprzednich głównym wydarzeniem przedsięwzięcia będzie widowisko historyczno-batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się w sobotę, 8 sierpnia 2020 roku na łąkach nadwiślańskich, u stóp gniewskiej warowni. Wezmą w nim udział grupy rekonstrukcji historycznej m.in. z Polski, Czech, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji i USA w liczbie ponad 500 żołnierzy, w tym przynajmniej 60 kawalerzystów. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. W tym roku planujemy zaprosić również grupy rekonstrukcyjne z innych krajów - wyjaśniają.

Innymi słowy, spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii, zaciętych starć piechoty. Dowódcy wraz z żołnierzami wykazać się będą musieli znajomością staropolskiego oraz zachodniego sposobu wojowania, wyjątkowym sprytem i przebiegłością, skutecznością stosowania forteli i maskowania oraz nade wszystko niebywałą odwagą.

W rozbudowanej formule ma się także odbywać towarzyszący bitwie Jarmark Rzemiosł.

Nasze ambicje sięgają jeszcze wyżej. Chcemy, aby na przestrzeni lat Vivat Vasa stała się wizytówką naszego regionu. Chcemy, aby Vivat Vasa była imprezą, na którą przyjeżdżają turyści z Polski i pasjonaci historii z całego świata i napędzają koniunkturę, w szczególności na Kociewiu i Pomorzu - zapowiadają organizatorzy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...