25.01.2020 09:10 0 Kwt/Pomorskie.eu
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego we współpracy z Fundacją Oparcia Społecznego Aleksandry wydał informator o formach opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi. Publikacja będzie dostępna za darmo w szpitalach marszałkowskich.
Informator powstał z myślą o osobach, które poszukują pomocy w zakresie zdrowia psychicznego oraz ich bliskich.
– Znajdują w nim materiały o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Przewodnik zawiera też informacje o wybranych formach pomocy medycznej i społecznej (np. pomoc społeczna, aktywizacja zawodowa), a także działających na Pomorzu placówkach świadczących usługi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych i ich rodzin oraz o instytucjach udzielających wsparcia w sytuacjach kryzysowych (np. telefon zaufania). Zainteresowani znajdą w nim dane teleadresowe jednostek podejmujących działania w obszarze wspierania zdrowia psychicznego na terenie województwa z podziałem na poszczególne powiaty i gminy – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Jeśli chcemy skorzystać ze świadczeń psychologicznych lub psychoterapeutycznych w ramach NFZ, wymagane jest skierowanie od lekarza POZ, psychiatry lub innego specjalisty. W trakcie leczenia szpitalnego pacjent ma zapewnione niezbędne badania diagnostyczne, konsultacje, świadczenia profilaktyczne, leczenie, pielęgnację i rehabilitację, leki oraz świadczenia terapeutyczne.
– Zaburzenie psychiczne jest niesprawnością funkcjonowania, doświadczeniem zwiększonego ryzyka śmierci, bólu, niepełnosprawności oraz znaczną utratą swobody. Choroba psychiczna to zaś zaburzenie psychiczne w znacznym stopniu ograniczające wgląd, czyli poczucie choroby oraz zdolność radzenia sobie ze zwykłymi wymaganiami życia lub utrzymania właściwego kontaktu z rzeczywistością. Czym innym jeszcze jest kryzys (w tym kryzys psychiczny), a więc sposób postrzegania sytuacji lub zdarzenia jako niemożliwej do wytrzymania trudności, która przekracza zasoby i mechanizmy radzenia sobie. Ma on charakter ciągły, sytuacyjny, ale także rozwojowy. – wyjaśnia portal Pomorskie.eu.
Bezpłatny informator można pobrać między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku, Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień w Gdańsku, Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku sp. z o.o., Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku oraz na terenie Szpitale Pomorskie sp. z o.o. z siedzibą w Gdyni