27.10.2019 14:33 0 Kwt/mat.prasowe

Kilka kropel krwi i 15 minut może uratować życie

Mat. pras.

Zaledwie 15 minut poświęcone dla swojego zdrowia i kilka kropel krwi może uratować ludzkie życie. Ruszają bezpłatne testy anty-HCV dla mieszkańców województwa pomorskiego.

HCV to wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C (WZW C). W 2018 roku chorobę tę wykryto u 176 osób w województwie pomorskim; nieleczona może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka wątroby. Jednak wczesne wykrycie wirusa może nas przed nim uchronić.

We wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać test anty-HCV oraz dalszą, bezpłatną diagnostykę w kierunku zakażenia wirusem, jeśli wynik pierwszego z testów będzie dodatni. Testy dostępne są do końca roku lub wyczerpania zapasów. WZW C jest podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią, to są bardzo nieswoiste (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W tym czasie stopniowo niszczy wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci – informują organizatorzy akcji.

Szacuje się, że 150 tysięcy osób w Polsce może być zakażonych HCV, a aż 86% z nich o tym nie wie.

Są dwa główne czynniki, które mają na to wpływ. Po pierwsze, nieswoiste, trudne do jednoznacznej i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie, drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje, w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt z zakażoną krwią – podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Test anty-HCV polega na nakłuciu opuszka palca i pobraniu na test kasetowy 1–2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów.

W przypadku, gdy test okaże się dodatni, ALAB Laboratoria przeprowadzi dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne.

Dokładne adresy placówek, w których można wykonać test anty-HCV

– Reda, ul. Morska 4A

– Rumia, ul. Gen. Henryka Dąbrowskiego 50

– Sopot, ul. 1 Maja 5

– Wejherowo, ul. Jana III Sobieskiego 281

– Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina 132

– Gdańsk, ul. Balcerskiego 10

– Gdańsk, al. Grunwaldzka 60

– Gdańsk, al. Jana Pawła II 3B

– Gdynia, ul. Powstania Styczniowego 9B

– Lublewo Gdańskie, ul. Wybickiego 67

– Malbork, ul. Dworcowa 15

– Pruszcz Gdański, ul. Raciborskiego 1A

– Pruszcz Gdański, ul. Powstańców Warszawy 15

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...