Dokładnie 24 maja 2020 roku obędzie się trzecia edycja zawodów kolarskich Gran Fondo Gdynia. We wtorek (1 października) wystartowały zapisy online.
Gran Fondo Gdynia to wyścig kolarski dla amatorów w Polsce. W jego pierwszej edycji – w 2018 roku – wystartowało 350 kolarzy. W 2019 roku na liście startowej znalazło się już ponad 1200 miłośników dwóch kółek.
– Myślę, że w pierwszym roku przekonaliśmy polskich kolarzy, że Gran Fondo Gdynia to nowa jakość na naszym rynku – mówi Michał Drelich, dyrektor wyścigu. – Naszym ogromnym atutem jest bez wątpienia trasa – malownicza, pagórkowata, wymagająca, ale nie bardzo trudna, ze startem i metą w samym sercu Gdyni, czyli na Skwerze Kościuszki. A co chyba najważniejsze, w pełni bezpieczna dla kolarzy, ponieważ w 100% wyłączona z ruchu drogowego na czas trwania wyścigu. To prawdziwa rzadkość na wyścigach dla amatorów, nie tylko w Polsce. Wiele z nich rozgrywanych jest na krótkich pętlach lub przy częściowo otwartym ruchu drogowym. My umożliwiamy naszym zawodnikom rywalizację na długiej, 134- lub 80-kilometrowej pętli, a droga jest w całości dla nich.
Zapisy do startu w Gran Fondo Gdynia 2020 wystartowały 1 października. Rejestracja dostępna jest poprzez portal SlotMarket.pl. Pierwsze 500 pakietów startowych dostępnych będzie w najniższej cenie 150 złotych. Podczas rejestracji, będzie można także wpłacić środki na rehabilitację jednego z najwybitniejszych polskich kolarzy w historii, Ryszarda Szurkowskiego, który w ubiegłym roku uległ bardzo poważnemu wypadkowi podczas amatorskiego wyścigu w Niemczech.
Organizatorzy przedstawili na konferencji prasowej tegorocznych Gran Fondo Coffee Riders, czyli swoistych ambasadorów wyścigu w całym kraju, którzy przez najbliższe miesiące będą pomagać amatorom przygotować się do startu w imprezie. Zostali nimi:
– Mirosław Bieniasz (Tarnów) – pomysłodawca i prowadzący Bieniasz Bike Team, w którym z sukcesami trenują najlepiej zapowiadający się młodzi zawodnicy z terenu Tarnowa i okolic. Współorganizator, wraz z Karoliną Kruszyńską, treningów wg idei coffee ride zarówno z kolarzami, jak i kolarkami. Miłośnik dobrej kawy, w tym Kawy dla Kolarzy.
– Tamara Górecka-Werońska (Kraków) – pierwsza w Polsce kobieta, wykonująca zawód bikefitterki, czyli osoby dbającej o dobre dopasowanie roweru do sylwetki kolarza. Właścicielka dwóch sklepów rowerowych w Krakowie, współorganizatorka popularnej inicjatywy Profidea dla Kobiet, mającej na celu zarażenie kobiet pasją do kolarstwa.
– Ewa Kołodziej (Warszawa) – okrzyknięta Ministrą Kolarstwa i Sportu. Organizuje w Warszawie rowerowe „ustawki” dla kobiet, także tych zupełnie niezaawansowanych kolarsko. One najpierw przechodzą szkolenie w Grupie Dziewczyn Kompletnie Zielonych, a Ministra Ewa wspiera je na każdym kroku. Ma misję, by jak najwięcej kobiet zachęcić do aktywności na dwóch kółkach.
– Mikołaj Paszkowski (Gdynia) – miłośnik kolarstwa, od 16 lat instruktor spinningu, pracujący w trójmiejskich klubach fitness. Współzałożyciel serwisu rowerowego oraz organizator coffee ride’ów w swojej społeczności lokalnej.
– Szymon Puchałka (Tychy) – z kolarstwem związany od 26 lat, najpierw jako zawodnik MTB, potem również kolarz szosowy. Był serwisantem w Młodzieżowej Kadrze Narodowej w 2016 roku, dziś prowadzi profesjonalny sklep i serwis rowerowy. Pomysłodawca i lider tyskiej grupy kolarzy amatorów „Luźna Łyda”.
– Mikołaj Pytel (Warszawa) – #KrólRowerów. Były klubowy zawodnik szosowy. Do dzisiaj aktywnie uczestniczy w treningach i zawodach kolarskich oraz triathlonowych, zarówno wspierając indywidualne przedsięwzięcia, jak i organizując cykliczne eskapady rowerowe. Zapalony hokeista oraz instruktor cyklingu i instruktor kolarstwa. Od 16 lat prowadzi sieć sklepów i profesjonalnych serwisów rowerowych, specjalizujących się w sprzęcie szosowym oraz triathlonowym.
– Andrzej Specjał (Bydgoszcz) – aktywny kolarz, który powrócił do tej dyscypliny po latach przerwy. Dziś prowadzi vloga Bike Specjal, na którym dzieli się swoim doświadczeniem i odpowiada na liczne pytania znajomych i nieznajomych: jak zacząć, jak do wspólnej pasji przekonać partnera i przyjaciela, co jeść, by wspomóc swój trening, jak pogodzić pasję do kolarstwa z życiem rodzinnym i prowadzeniem firmy. Lider Lokalnej Grupy Kolarskiej w Bydgoszczy.
– Oskar Pluciński (Rzeszów) – wszechstronnie uzdolniony kolarz młodego pokolenia, z powodzeniem ściga się zarówno w maratonach, cross country, przełajach i na szosie. Próbował również swoich sił w enduro. Najlepszy kolarz wśród stomatologów i najlepszy stomatolog wśród kolarzy!
– Paweł Raja (Wrocław) – propaguje kolarstwo wśród pracowników korporacji, prowadząc firmę świadczącą usługi z zakresu floty rowerowej dla firm. Pomysłodawca jednego z pierwszych mobilnych serwisów rowerowych z dojazdem do klienta. Kolarz-amator powiązany ze środowiskiem polskiego skyrunningu.
– Przemysław Gierczak (Łódź –Opoczno) – mówi o sobie „kolarz z odzysku”, więc przedstawia się jako ReCycling Rider, a od dzisiaj nawet ReCycling Coffee Rider. Człowiek-orkiestra, na co dzień trener kolarstwa pracujący z młodzieżą. Dyrektor sportowy, bloger z lekkim piórem, a w wolnych chwilach kolarz, któremu żaden rower nie jest straszny.
– Monika Mojra Alimanovic (Kielce) – prowadzi bloga „Cycki na rowerze”, oprócz „kręcenia” kilometrów zajmuje się też propagowaniem profilaktyki raka piersi oraz namawia kobiety do pokochania własnego ciała i do jazdy na rowerze, w czym pomagają jej utworzone przez nią damskie ustawki – ,,Rowerowe Poniedziołchy”.