26.07.2019 09:30 0 Kwt/UM Gdańsk

Wiele atrakcji i 750 stoisk. Rusza Jarmark Dominikański w Gdańsku

Fot. Dominik Paszliński/Gdansk.pl

Już po raz 759. ulice Gdańska przyciągną przyjezdnych z całego świata. To wszystko za sprawą rozpoczynającego się w sobotę (27 lipca) Jarmarku Dominikańskiego. Na 750 stoiskach znajdziemy przedmioty „z duszą”, praktyczne rękodzieło, odzież autorską, zdrową żywność oraz między innymi wszelkiego rodzaju smakołyki z różnych stron świata. Wydarzenie potrwa do 18 sierpnia.

Jarmark św. Dominika jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w Gdańsku. Zgodnie z tradycją, prezydent miasta otworzy wielkie doroczne święto handlu. Na tegorocznym jarmarku swoje dobra zaprezentują wystawcy z 12 krajów: Austrii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Indii, Litwy, Niemiec, Polski, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Jarmark ma bardzo długą tradycję, z jednej strony przyciąga gdańszczan ze wszystkich dzielnic, ale też mieszkańców Pomorza, Polski i wielu turystów zagranicznych. Zawsze mamy dylematy – Jarmark to wielka ingerencja w życie Głównego Miasta. Słuchamy głosów mieszkańców, staramy się tak współpracować i zmieniać Jarmark, żeby te uciążliwości były jak najmniejsze – zapewniła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Uroczyste rozpoczęcie Jarmarku Dominikańskiego nastąpi w sobotę (27 lipca) o godzinie 12:00, na przedprożu Dworu Artusa na Długim Targu. Obwieści je hejnał, który odegra z okien zabytkowego budynku szesnastu trębaczy. Kulminacyjnym momentem ceremonii otwarcia będzie przekazanie przez prezydenta Gdańska klucza do bram miasta.

Czeka nas dużo radości. Jarmark to coraz bardziej wydarzenie nie tylko handlowe, ale szeroko rozumiane kulturalne, anektujące różne przestrzenie miasta – już od ponad miesiąca działa testowo strefa gastronomiczna na Ołowiance. Bawmy się, cieszmy i bądźmy bezpieczni. Mam nadzieję, że spędzicie ten czas tak, żeby chcieć wrócić jeszcze tutaj, nie tylko latem, ale także jesienią, zimą, bo sezon w Gdańsku trwa cały rok – dodała prezydent miasta.

W tym roku teren wydarzenia został rozszerzony o Długie Ogrody. Tu znajdą się stoiska z przedmiotami z przeszłością, czyli targ staroci. Po raz pierwszy na Jarmarku, na Placu Kobzdeja, będzie działać Stacja Ekonomia Społeczna, tworzona przez przedsiębiorców społecznych prowadzących działalność na terenie trójmiejskiej metropolii.

Już 4 sierpnia na Ołowiance odbędzie się impreza z cyklu „Kucharze pomagają”, którą poprowadzi znany kucharz i dziennikarz kulinarny Tomasz Jakubiak. Jej celem będzie zbiórka pieniędzy na Hospicyjną Opiekę Perinatalną przy Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

W poniedziałki i czwartki w Parku Świętopełka czekać będzie „Stacja Soul & Jazz”, a we wtorki i w środy „Stacja Słowo” – czyli czytanie bajek i wieczorne opowieści do poduchy. Wieczorami muzyka rozbrzmiewać będzie też na Placu Kobzdeja: w wersji klasycznej, folkowej i gospelowej.

Nowym, klimatycznym miejscem na spotkania z przyjaciółmi i rodziną będzie w tym roku Ołowianka. Tu będziemy mogli nie tylko smakować potrawy kuchni świata – o zachodzie słońca czekać będzie kinem na świeżym powietrzu. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Na zakończenie imprezy odbędzie się spektakl – w sobotę, 17 sierpnia, na Ołowiance zobaczymy Największe Magic Show w Polsce, w wykonaniu mistrza dużych iluzji Marcina Muszyńskiego.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 roku, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie odpustów w dniu święta ich założyciela. Jarmark odbywał się corocznie przez kilka następnych wieków, stając się ważnym świętem dla miasta. Dopiero II wojna światowa przerwała tę tradycję. Powrócono do niej w 1972 roku. Wówczas była to impreza przede wszystkim handlowa, umożliwiająca zakup deficytowych towarów. Dziś Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych sezonu letniego w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...