Policjanci i strażacy ze Starogardu Gdańskiego prowadzą wspólne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, młodzieży i turystom wypoczywającym na Kociewiu. W okresie wakacyjnym funkcjonariusze regularnie kontrolują kąpieliska, obozy harcerskie oraz inne miejsca letniego wypoczynku, łącząc działania kontrolne z edukacją i profilaktyką.
Jednym z najważniejszych elementów akcji są spotkania z uczestnikami obozów. Funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o zasadach bezpiecznego zachowania podczas wakacji. Przypominają, jak postępować w czasie burzy lub gwałtownej nawałnicy, co zrobić w przypadku zagubienia się w lesie oraz jak bezpiecznie poruszać się po drogach. Uczestnicy poznają także zasady korzystania z numerów alarmowych i dowiadują się, w jaki sposób szybko wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia.
Działania profilaktyczne skierowane są również do opiekunów i organizatorów wypoczynku. Policjanci przekazują im informacje dotyczące postępowania podczas załamania pogody oraz zachęcają do korzystania z bezpłatnej aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania, która informuje o zagrożeniach meteorologicznych. Strażacy sprawdzają natomiast przygotowanie obozowisk pod względem bezpieczeństwa, kontrolując między innymi drogi ewakuacyjne, dojazdowe, systemy łączności oraz wyposażenie przeciwpożarowe.
Dużą część działań poświęcono bezpieczeństwu nad wodą. Policjanci przypominają, że należy korzystać wyłącznie ze strzeżonych kąpielisk, unikać wchodzenia do wody bezpośrednio po posiłku lub długim opalaniu oraz nie przeceniać swoich możliwości podczas pływania. Funkcjonariusze apelują również, by dzieci przebywały w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych, a osoby korzystające z materacy czy dmuchanych zabawek nie oddalały się zbyt daleko od brzegu.
Jak podkreślają służby, celem wspólnych działań jest przede wszystkim zapobieganie wypadkom poprzez edukację i budowanie świadomości zagrożeń. Każde spotkanie kończy się życzeniami bezpiecznego wypoczynku i apelem o rozsądne korzystanie z wakacyjnych atrakcji.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.