14.04.2026 15:30 0 MS/gmina Śliwice

Nowa przestrzeń dla mieszkańców i turystów. Inwestycja w aktywność

Zdjęcie: gmina Śliwice

To będzie największa i najbardziej wyczekiwana zmiana w krajobrazie gminy od lat. Teren, który popadał w ruinę, jeszcze w tym roku zamieni się w nowoczesne centrum rekreacji i sportu. Władze Śliwic pozyskały na ten cel ponad 2,7 miliona złotych dofinansowania, co pozwoli na realizację projektu "Odnowa przestrzeni publicznej na terenie Śliwic".

Jeszcze niedawno teren sportowy przy miejscowości Śliwice budził raczej smutek niż sportową pasję. Zniszczone boisko, nierówna nawierzchnia, brak nowoczesnej infrastruktury, to nie zachęcało ani do gry w piłkę, ani do rodzinnych spacerów. Władze gminy postanowiły to zmienić raz na zawsze.

Jak poinformował wójt Tomasz Glaza, gmina Śliwice nie tylko otrzymała zielone światło na realizację projektu, ale przede wszystkim gigantyczne dofinansowanie. Ponad 2,7 miliona złotych. To aż 95% całkowitej wartości inwestycji. Dla gminy wielkości Śliwic to kwota historyczna.

Projekt zakłada kompleksową odbudowę i modernizację przestrzeni publicznej. Nie będzie to zwykłe "załatanie dziur". Powstanie prawdziwe centrum sportowo-rekreacyjne, które ma przyciągać zarówno najmłodszych, jak i seniorów, amatorów i profesjonalistów.

Ścieżka rekreacyjna

Plac street workout

Boisko wielofunkcyjne

Pumptrack

Plac rowerowy

Siłownia zewnętrzna

Skocznia do skoku w dal

Rzutnia do pchnięcia kulą

Trybuny

Miejsca postojowe

Monitoring i energooszczędne oświetlenie

Nowe ogrodzenie

120 nowych drzew

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027 (Priorytet 5: Fundusze Europejskie na wzmacnianie potencjałów endogenicznych regionu, Działanie 5.14 Odnowa przestrzeni publicznych OPPT).

Cel projektu jest jasno określony: integracja lokalnej społeczności i zachęcenie do spędzania czasu w zdrowy sposób. Jednak korzyści wykraczają daleko poza granice gminy. Śliwice leżą w sercu Borów Tucholskich – regionu, który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów spragnionych kontaktu z naturą, ale też... dobrej infrastruktury. Dotychczas turyści chwalili lasy i jeziora, ale narzekali na brak nowoczesnych miejsc do aktywnego wypoczynku. Nowy kompleks wypełni tę lukę. Rodziny z dziećmi, rowerzyści amatorzy, miłośnicy biegania, siłowni na świeżym powietrzu, a nawet lekkoatleci – każdy znajdzie coś dla siebie. Do tego dochodzi aspekt bezpieczeństwa (monitoring, oświetlenie) i ekologiczny (120 nasadzeń drzew).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...