13.06.2025 10:00 0 WGC / Raporty Drogowe Autostrada A1 / Facebook
Kierowcy korzystający z aplikacji Google Maps na trasie autostrady A1 z Gdańska do Cieszyna zgłaszają nieprawdziwe informacje o zablokowanych odcinkach. Ostrzeżenie dotyczy powiatów i miejscowości wzdłuż głównego szlaku komunikacyjnego kraju.
Na trasie autostrady A1 między Gdańskiem a Cieszynem, w kierunku północ–południe, użytkownicy aplikacji Google Maps otrzymują fałszywe komunikaty o rzekomym zablokowaniu drogi.
Według informacji opublikowanej przez profil Raporty Drogowe Autostrada A1, może to być efekt ataku hakerskiego lub celowego działania użytkowników, które ma na celu wprowadzenie w błąd kierowców.
Fałszywe blokady pojawiają się m.in. w rejonach:
Czerwionka-Leszczyny / Żory
Częstochowa / Blachownia
Łódź / Zgierz / Łowicz
Włocławek / Brześć Kujawski / Kruszyn
Gdańsk / Nowy Dwór Gdański
Zgłoszenia wskazują, że informacje o utrudnieniach mogą zmieniać się co kilkanaście minut lub godzin, co świadczy o możliwym zautomatyzowanym działaniu w systemie mapowym.
Kierowcy zostali poproszeni, by nie planować objazdów na podstawie tych danych i weryfikować sytuację drogową poprzez oficjalne komunikaty Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), lokalne służby drogowe oraz systemy informacji drogowej. Należy również zachować czujność, ponieważ podobne komunikaty mogą się pojawiać na kolejnych fragmentach trasy.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.