31.03.2025 13:00 0 WGC / Gmina Warlubie

Nie wrzucaj tego do toalety! Te błędy mogą drogo kosztować mieszkańców

fot. Canva / zdjęcie poglądowe

Zakład Usług Komunalnych w Warlubiu przypomina o zasadach korzystania z kanalizacji. Niewłaściwe postępowanie z odpadami prowadzi do częstych awarii, które generują koszty i utrudnienia dla wszystkich mieszkańców.

Jak przypomina Zakład Usług Komunalnych w Warlubiu, do toalety nie należy wrzucać odpadów, które mogą blokować przepływ ścieków i uszkadzać infrastrukturę. Wśród nich znajdują się:

  • chusteczki nawilżane, pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki higieniczne, waciki kosmetyczne – prowadzą do zatorów i awarii urządzeń tłoczących ścieki,

  • oleje, tłuszcze, pożywienie, odpady komunalne – zmniejszają przekrój rur i powodują trudno usuwalne zatory,

  • opakowania po produktach, butelki po płynach, materiały budowlane, farby, lakiery – blokują przepływ ścieków i przyczyniają się do poważnych awarii,

  • leki – zawarte w nich substancje chemiczne zaburzają działanie oczyszczalni i prowadzą do skażenia wód.

fot. Gmina Warlubie

Aby uniknąć problemów, odpady należy wyrzucać do odpowiednich pojemników:

  • odpady higieniczne – do pojemników na odpady zmieszane,

  • oleje i tłuszcze – do zamkniętych pojemników, a następnie do odpadów zmieszanych lub utylizacji,

  • opakowania i materiały budowlane – do odpowiednich frakcji segregacji odpadów,

  • leki – do specjalnych pojemników w aptekach.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli uniknąć kosztownych awarii i usprawni działanie sieci kanalizacyjnej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...