Ogłoszono termin wyborów prezydenckich 2025. Jeden z kandydatów pochodzi z Gdańska

czwartek, 9 stycznia 2025
źródło: pixabay
źródło: pixabay

Do lokali wyborczych pójdziemy w maju. Marszałek Sejmu, Szymon Hołownia ogłosił termin wyborów prezydenckich RP. Jeżeli będzie potrzebna druga tura, to ta odbędzie się na początku czerwca.

Na zwołanej konferencji prasowej Szymon Hołownia przekazał, że do wyboru były daty majówkowe. Mógłby być to np. 4 maja, 11 maja, 18 maja.

Po konsultacjach również z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej zdecydowałem, że głosowanie wybierające kolejnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędzie się 18 maja tego roku - ogłosił marszałek Sejmu. Dodał również, że jeżeli będzie konieczna druga tura głosowania, to odbędzie się ona 1 czerwca.

Póki co Hołownia ogłosił tylko datę wyborów. Formalnie zarządzi je 15 stycznia. Kampania wyborcza będzie mogła rozpocząć się, gdy to postanowienie zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Od tego momentu będzie można też oficjalnie rejestrować kandydatów. Do rejestracji kandydata konieczne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla niego.

Na razie kilku kandydatów (przed oficjalnym ogłoszeniem wyborów) zapowiedziało chęć ubiegania się o fotel prezydenta RP. Są to (w kolejności alfabetycznej):

  • Magdalena Biejat (Lewica) - jest wicemarszałkiem Senatu. W przeszłości była związana z organizacjami pozarządowymi takimi jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Stocznia.

  • Szymon Hołownia (Polska 2050) - jest marszałkiem Sejmu. Wcześniej był dziennikarzem, felietonistą i prezenterem telewizyjnym. Hołownia był już niezależnym kandydatem na prezydenta w wyborach w 2020 r. Zajął wówczas trzecie miejsce.

  • Marek Jakubiak (Wolni Republikanie) - lider partii Wolni Republikanie. Swoją karierę w Sejmie zaczynał właśnie w ramach ruchu Kukiz'15. Był posłem VIII i X kadencji. Kandydował też w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

  • Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS) - urodził się 3 marca 1983 roku w Gdańsku. Nawrocki od maja 2021 roku pełni funkcję prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

  • Sławomir Mentzen (Konfederacja) - to polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy oraz poseł na Sejm X kadencji. W 2023 r. został wybrany na współprzewodniczącego Konfederacji

  • Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska) - jest prezydentem Warszawy, a także od 2020 r. wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. W 2020 roku w drugiej turze wyborów prezydenckich przegrał z Andrzejem Dudą.

  • Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy) - jest prawnikiem, a także prezesem Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy"

[ankieta]199[/ankieta]

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Praca, studia i przyszłość. Dylemat młodych z Kociewia
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Praca, studia i przyszłość. Dylemat młodych z Kociewia

Wybrano nowego Króla Kurkowego Bractwa
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Wybrano nowego Króla Kurkowego Bractwa

Niedopałek papierosa wywołał pożar pasażu
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Niedopałek papierosa wywołał pożar pasażu

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu
Ważne
czwartek, 21 maja 2026

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

Pierwsze wnioski o uznanie małżeństw jednopłciowych trafiły do Gdańska
Nowe
czwartek, 21 maja 2026 25

Pierwsze wnioski o uznanie małżeństw jednopłciowych trafiły do Gdańska

Mieszkańcy mogą usłyszeć zwiększony hałas. Ćwiczenia wojska
Ważne
czwartek, 21 maja 2026

Mieszkańcy mogą usłyszeć zwiększony hałas. Ćwiczenia wojska

Groził przechodniowi w centrum miasta
Nowe
środa, 20 maja 2026

Groził przechodniowi w centrum miasta

Mennonici na Kociewiu
Nowe
środa, 20 maja 2026

Mennonici na Kociewiu

Ogłoszono nowe stawki cen paliw. Jest drożej
Ważne
środa, 20 maja 2026

Ogłoszono nowe stawki cen paliw. Jest drożej

Blisko 2 promile i kolizja podczas manewru wymijania
Nowe
wtorek, 19 maja 2026

Blisko 2 promile i kolizja podczas manewru wymijania

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →