19.11.2024 16:00 0 MS/Starogard Gdański
16 listopada w sali „Sokół” odbyła się XXXI edycja Starogardzkiej Nocy Bardów, wydarzenia, które od lat przyciąga miłośników poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Tegoroczna edycja potwierdziła, że tradycja ta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem widzów i wykonawców.
Pierwsza część wieczoru należała do 11 wykonawców i grup muzycznych, którzy zabrali publiczność w magiczny świat liryki i muzyki. Na scenie wystąpili: Zespół „Niemazaco”, Grupa „Nastroje”, Maria Machlik, Lucyna Górecka, Teatr Kuźnia Bracka i Młoda Kuźnia Bracka, Julia Michalska, Radosław Ciecholewski, Laura Tomczyk, Dominik Żulicki, Zespół „Wesołe Nutki Apokalipsy” oraz Zespół „Chińskie Pomarańcze”. Każdy artysta zaprezentował dwa utwory, za co publiczność nagradzała ich gromkimi brawami.
W drugiej części wieczoru wystąpili znani bardowie: Szymon Brucki oraz Marcin Skrzypczak.
Szymon Brucki, pochodzący ze Starogardu Gdańskiego, to laureat prestiżowych festiwali poezji śpiewanej, takich jak Ogólnopolski Festiwal Poezji Śpiewanej „FORMA” czy Biłgorajskie Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską. Swoimi występami od lat udowadnia, że poezja śpiewana jest wyjątkową formą przekazu artystycznego.
Marcin Skrzypczak, filolog polski i śpiewający autor, zaprezentował recital przy akompaniamencie gitary. Jego doświadczenie festiwalowe i umiejętności artystyczne, choć określa się mianem „profesjonalnego amatora”, w pełni oczarowały publiczność.
Wieczór zwieńczył specjalny koncert zatytułowany „Niemen odwiedza Rebelkę”, podczas którego lokalni wokaliści i instrumentaliści wykonali utwory Czesława Niemena. Wśród artystów wystąpili m.in.: Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak, który zaśpiewał „Nim przyjdzie wiosna”, oraz Agata Glejt, Sławek Hoduń, Wiktoria Śliwińska, Łukasz Ewert i Kinga Wylęgła. Wspomnienia o Ryszardzie Rebelce, który odcisnął trwały ślad w starogardzkiej kulturze, uzupełniały występy muzyczne.
Kierownictwo muzyczne koncertu objął Piotr Chrapkowski, a towarzyszył mu zespół w składzie: Dariusz Czajka (gitary), Piotr Gralewicz (gitara basowa), Sławomir Nadolski (saksofon), Robert Stemplewski (trąbka) i Mariusz Pliszka (perkusja).
Organizowane przez Starogardzkie Centrum Kultury wydarzenie okazało się prawdziwą ucztą dla ducha, trwającą kilka godzin, lecz pozostawiającą publiczność z niedosytem i pragnieniem kolejnych edycji.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.