19.11.2024 08:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

Zadbali o pomnik przyrody, posadzili łąki kwietne. Ochrona przyrody w Gminie Pelplin

fot. Miasto i Gmina Pelplin

Podczas realizacji zadania „Ochrona przyrody w Gminie Pelplin w 2024 roku poprzez zakładanie łąk kwietnych, pielęgnację pomnika przyrody oraz nasadzenie alei drzew owocowych” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, głównym celem było wspieranie bioróżnorodności.

W zakresie ochrony przyrody założono kolejną, już trzecią łąkę kwietną w mieście przy ulicy Ornassa.

Głównym celem tego działania jest pozytywne wpłynięcie na różnorodność biologiczną w mieście, a także odnowa i stabilizacja ekosystemów utraconych na rzecz postępujących procesów inwestycyjnych – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Pelplin.

Łąki kwietne przyczyniają się do ekonomii potrzeby podlewania roślin czy trawników w mieście, poprawy retencyjności wód opadowych, wpływają na lokalne obniżenie temperatury, produkcję większej ilości tlenu, wynikającą z fizjologii i anatomii roślin, utrzymują stałą wilgotność gleby, co jest przyjazne dla organizmów glebowych, z punktu widzenia ochrony środowiska glebowego, perspektywy ochrony przed smogiem oraz zmianami klimatu.

Intensywne procesy inwestycyjne zmniejszają zdolność retencji wody, mają duży wpływ na zmiany klimatu. Sprawiają, że coraz częściej mamy do czynienia z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: wieloletnie susze czy nawalne, intensywne opady deszczu. Gmina Pelplin zakupiła również nasiona łąki kwietnej które trafiły do mieszkańców - w ten sposób chcemy zainspirować mieszkańców miasta oraz gminy do zakładania przydomowych łąk kwietnych – dodaje Gmina Pelplin.

Innym zadaniem, które przyczyniło się do zachowania jednego z najcenniejszych walorów przyrodniczych gminy i województwa jest pielęgnacja jednego z najstarszych i największych drzew - pomnika przyrody. Zapielęgnowane drzewo to dąb szypułkowy o obwodzie pnia około 480 cm, zlokalizowany w Pelplinie.

Przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych przyczyni się do zwiększenia odporności biologicznej, przedłużenia żywotności drzewa i zachowania go w krajobrazie. Zachowanie wiekowego drzewa pozwala na utrzymanie siedlisk gatunków chronionych występujących w jego obrębie – mówią pracownicy urzędu.

W ramach zadania przeprowadzone zostało również szkolenie dla pracowników Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej podwyższające kompetencje pracowników w zakresie ochrony przyrody. Przeprowadzony został też konkurs plastyczno-fotograficzny dla mieszkańców: „Aleje Gminy Pelplin” w którym najpiękniejsze prace nagrodzono, a ich wystawę można oglądać między innymi w budynku urzędu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...