28.10.2024 10:00 0 MS/KPP w Starogardzie
Zbliżające się mrozy to szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych i wszystkich, którzy z różnych przyczyn mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej ich zdrowiu i życiu. Starogardzka policja apeluje do mieszkańców miasta i okolic, aby w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza podczas pierwszych przymrozków, byli czujni i reagowali, gdy widzą osoby potrzebujące pomocy.
Każdego roku funkcjonariusze policji patrolują dworce, klatki schodowe, pustostany i ogródki działkowe, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. To właśnie tam zimą mogą znaleźć się osoby najbardziej narażone na wychłodzenie, a ich stan zdrowia często wymaga natychmiastowej interwencji. Każdy z nas może przyłączyć się do działań ratunkowych, aby pomóc potrzebującym przetrwać zimę. Jak możemy pomóc?
W sytuacji, gdy widzimy osoby przebywające na zewnątrz w niskich temperaturach, często zmęczone i osłabione, należy jak najszybciej zawiadomić numer alarmowy 112. Każdy telefon może uratować komuś życie, a służby ratunkowe są dostępne przez całą dobę. Ważne jest, aby reagować bez zwłoki i nie przechodzić obojętnie – to właśnie nasza szybka interwencja może okazać się kluczowa.
W miastach, takich jak Starogard Gdański, działają organizacje charytatywne oraz instytucje, które zapewniają noclegi i ciepłe posiłki dla osób potrzebujących. Zachęcajmy osoby bezdomne do korzystania z takich miejsc, gdzie będą mogły spędzić noc w ciepłym pomieszczeniu, mając dostęp do podstawowej opieki.
Ciepłe ubrania, koce i śpiwory mogą być na wagę życia. Często niewielki gest, jak oddanie niepotrzebnych ubrań, które zalegają w naszych szafach, może ochronić kogoś przed niebezpieczeństwem. Organizacje charytatywne i niektóre schroniska przyjmują darowizny w postaci ciepłych ubrań i innych rzeczy, które mogą pomóc potrzebującym przetrwać zimę.
Pamiętajmy, aby monitorować miejsca, w których przebywają osoby bezdomne, takie jak parki, dworce czy podziemia. Troska i czujność mogą mieć bezpośredni wpływ na życie tych osób. Nie tylko policjanci, ale i każdy z mieszkańców może pomóc, reagując na potrzeby innych i działając w porozumieniu z lokalnymi służbami ratunkowymi.
Każdy może odegrać rolę w zapobieganiu tragediom wynikającym z wychłodzenia. Jeśli widzimy leżącego na ziemi człowieka – natychmiast reagujmy, powiadamiając numer 112. Nasza reakcja to wyraz wspólnej odpowiedzialności za innych i troski o najbliższych.
Policjanci przypominają również, że każdy mieszkaniec Starogardu Gdańskiego może zgłaszać miejsca przebywania osób bezdomnych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na tej mapie dostępna jest specjalna ikonka umożliwiająca zaznaczenie lokalizacji, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Te miejsca będą patrolowane, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim potrzebującym. Dzięki tej aplikacji mieszkańcy mają możliwość bezpośredniego wpływu na działania prewencyjne policji.
Kilka stopni poniżej zera może być śmiertelnie niebezpieczne dla osób bez odpowiedniej ochrony przed zimnem. Funkcjonariusze przypominają, aby nie bagatelizować zagrożenia i pamiętać o innych. Pomoc osobom bezdomnym to nie tylko kwestia ochrony zdrowia, ale także gest człowieczeństwa.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.