25.10.2024 17:00 0 MS/Starogard Gdański

Deyna poza boiskiem. Legenda polskiego sportu we wspomnieniach bliskich w Starogardzie

Zdjęcie: Starogard Gdański

Starogardzie Gdańskim odbyła się wyjątkowa konferencja poświęcona legendzie polskiego futbolu, Kazimierzowi Deynie, z okazji przypadającej dzień później 77. rocznicy jego urodzin. Spotkanie, zatytułowane „DEYNA poza boiskiem – uczeń, kolega i przyjaciel… Jaki był?”, zgromadziło osoby, które miały zaszczyt znać Deynę osobiście i mogły podzielić się wspomnieniami o nim jako człowieku, a nie tylko sportowcu.

Konferencję poprowadził znany dziennikarz sportowy, komentator i historyk piłki nożnej, Stefan Szczepłek, prywatnie przyjaciel Deyny. Na spotkaniu pojawili się także byli koledzy z boiska i bliscy współpracownicy legendarnego „Kaki”: Jerzy Kraska, mistrz olimpijski i reprezentant Polski, Mirosław Bulzacki, legenda Łódzkiego Klubu Sportowego oraz Michał Listkiewicz, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wśród zaproszonych gości był również Henryk Spychalski, starogardzki fotograf i kolega Deyny ze szkolnych lat, który podzielił się wyjątkowymi wspomnieniami.

Kazik Deyna – w szkole, w życiu, na boisku

Wspomnienia gości oscylowały nie tylko wokół osiągnięć piłkarskich, lecz również wspólnych przeżyć z Deyną jako przyjacielem i kolegą. Henryk Spychalski, który siedział z Deyną w jednej ławce szkolnej, przywołał obraz Kazika wychodzącego ze szkoły jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, aby grać w piłkę.

Kiedy myślę o Kazimierzu Deynie, to najpierw w głowie pojawia mi się obraz Kazika wychodzącego ze szkoły jeszcze przed rozpoczęciem lekcji. Ja dopiero do niej wchodziłem, a on już wychodził. W worku na kapcie miał schowaną oczywiście piłkę i krzyczał w biegu, że idzie grać. Jakby już wtedy wiedział, że treningi i piłka nożna będą jego przyszłością – wspominał z uśmiechem Spychalski.

Jerzy Kraska, który miał okazję dzielić z Deyną pokój podczas różnych rozgrywek, opisał wspólne wieczory, w których Deyna zazwyczaj przebywał poza pokojem, spędzając czas w inny sposób niż on sam. – „Ktoś mógłby pomyśleć, że bywało u nas cicho, bo obaj byliśmy raczej mało rozmowni. Prawda była taka, że ja przeważnie w tym pokoju zostawałem sam. Kazik lubił wieczory spędzać jednak inaczej” – mówił Kraska, wywołując uśmiech na twarzach zebranych.

Wyjątkowe Centrum Deyny – hołd dla legendy

Konferencja miała także na celu podkreślenie nadchodzącego, ważnego dla Starogardu wydarzenia. Już za rok, 23 października 2025 roku, planowane jest otwarcie Centrum Deyny, które stanie się unikatowym miejscem pamięci wybitnego piłkarza. Stefan Szczepłek podkreślił, że jest to pierwsze takie centrum w Polsce, w pełni poświęcone jednemu sportowcowi, co odróżnia Starogard na tle innych miast.

Jako osoba, która nie jest stąd, chciałbym podkreślić, że jesteście Państwo pierwszym miastem w Polsce, jakie robi coś takiego. Nikt wcześniej nie powołał do życia takiego obiektu, poświęconego w całości danemu sportowcowi. Są owszem izby pamięci, ale Państwo robicie coś niesamowitego. Ekspozycja poświęcona Kazimierzowi Deynie będzie jedyna w swoim rodzaju i jedyna taka na świecie– zaznaczył Szczepłek.

Deyna w pamięci młodych i dorosłych

Spotkanie zgromadziło nie tylko przyjaciół Deyny, ale także młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Starogardzie Gdańskim, do której uczęszczał sam Kazimierz. Uczniowie i słuchacze mieli okazję wziąć udział w konkursie wiedzy o Deynie, w którym na najlepszych czekały nagrody.

Stefan Szczepłek, jako przyjaciel Deyny, ofiarował na rzecz przyszłego Centrum Deyny dwie autentyczne koszulki Kaki. Jego dar spotkał się z entuzjastycznym aplauzem ze strony zgromadzonych, stanowiąc cenny wkład w tworzenie miejsca upamiętniającego jednego z najwybitniejszych polskich piłkarzy.

Hołd na Stadionie Miejskim

Po zakończeniu konferencji delegacja gości, władz miasta i przedstawicieli Ośrodka Sportu i Rekreacji udała się na Stadion Miejski w Starogardzie, gdzie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Deynę. Była to chwila zadumy nad życiem i dziedzictwem, jakie pozostawił po sobie Deyna – zarówno w sercach kibiców, jak i przyjaciół.

Blisko stadionu można było również zauważyć postępy prac nad Centrum Deyny, którego otwarcie zaplanowane jest na przyszły rok. Miejsce to ma stać się prawdziwym świadectwem życia i kariery Deyny, inspirującym przyszłe pokolenia młodych sportowców i miłośników futbolu.

Obecność Deyny w pamięci mieszkańców i organizacja Centrum Deyny świadczą o tym, jak wielki wpływ miał on na życie nie tylko swoich bliskich, ale także całego miasta i jego sportowej tożsamości.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...