28.08.2024 12:13 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Czym jest mobbing w pracy oraz jak sobie z nim radzić?

Materiał Partnera

Mobbing w miejscu pracy to poważny problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. Zjawisko to ma różne oblicza i może przybierać formę zarówno subtelnych, jak i jawnych działań, które niszczą poczucie własnej wartości oraz komfort psychiczny pracownika. W tym artykule przyjrzymy się definicji mobbingu, jego przejawom oraz sposobom radzenia sobie z nim.

Co to jest mobbing?

Mobbing to systematyczne, uporczywe i długotrwałe nękanie lub zastraszanie pracownika przez przełożonego, podwładnego lub współpracownika. Ma na celu poniżenie, ośmieszenie i naruszenie godności ofiary i spowodowanie u niej dyskomfortu psychicznego.

Mobbing wobec drugiej osoby może przybierać różne formy, takie jak ignorowanie i lekceważenie, wyśmiewanie, złośliwe komentarze, otwarte krytykowanie i umniejszanie wkładu pracy danej osoby w obecności kolegów z zespołu, krzyczenie na kogoś, szantaże, używanie wulgarnego języka w kierunku pracownika, zlecanie bezsensownych czynności, nieuzasadnione grożenie utratą pracy czy zachowania o podtekście seksualnym.

Cechą charakterystyczną mobbingu jest jego powtarzalność oraz celowe działanie, służące wywołaniu u ofiary poczucia bezsilności i braku kontroli nad sytuacją. Warto podkreślić, że aby mówić o mobbingu, kluczowe są dwa czynniki, tj. trwałość i przewlekłość tego zjawiska. Zwykle nie jest to pojedynczy incydent, a systematyczne prześladowania psychiczne jednostki przez jedną lub kilka osób.

Mobbing – jak wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne?

Mobbing bardzo negatywnie wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny człowieka. Wrogie i nieetyczne, systematycznie powtarzające się zachowanie niszczy poczucie bezpieczeństwa oraz prowadzi do spadku wydajności i efektywności pracy. Osoba, która czuje się izolowana, szykanowana i nękana, może doświadczyć znacznego obniżenia motywacji satysfakcji z wykonywanych działań.

Długotrwałe nękanie wpływa nie tylko na efektywność pracy, ale także na relacje międzyludzkie i ogólny stan zdrowia. Systematyczne poniżanie, ośmieszanie lub zastraszanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak stres, depresja, wypalenie zawodowe, a nawet próby samobójcze. Ponadto chroniczny stres związany z mobbingiem w pracy może przyczyniać się do problemów, takich jak bóle głowy, zaburzenia snu czy osłabienie układu odpornościowego.

Jak radzić sobie z mobbingiem?

Mobbing wobec drugiej osoby często pojawia się stopniowo, przez co pracownicy nie od razu zdają sobie sprawę, że padli jego ofiarą. Niestety wiele osób zmagających się z mobbingiem nie wie, gdzie szukać pomocy i jak skutecznie przeciwstawiać się tej formie przemocy. Jak właściwie zareagować?

Pierwszym krokiem jest szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół, którzy mogą pomóc w radzeniu sobie z emocjami oraz dostarczyć praktycznych porad. Ważne jest, aby otwarcie komunikować mobberowi, że nie akceptujemy takich zachowań, co może pomóc w zatrzymaniu nękania. Warto również zgłosić się do stowarzyszeń antymobbingowych, które oferują pomoc i doradztwo osobom poszkodowanym na skutek mobbingu. Nagrywanie incydentów w sposób legalny może być istotnym dowodem w przypadku zgłoszenia sprawy.

Czasami jedynym rozwiązaniem może być zmiana pracy. Jeżeli chcesz uniknąć niepożądanych zachowań w miejscu zatrudnienia, warto przed podjęciem pracy w przedsiębiorstwie poczytać opinie na jego temat, które są dostępne na GoWork.pl. Dzięki temu można w bardzo łatwy sposób zweryfikować atmosferę w firmie oraz dowiedzieć się, jak byli i obecni pracownicy postrzegają warunki pracy i relacje w zespole.


Czytaj również: