Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.07.2024 15:00 0 MS

Do kiedy upały na Kociewiu? Sprawdzamy prognozy pogody

Pixabay

Nad Polską zagościła zwrotnikowa, chwiejna masa powietrza, co skutkuje upałami w większości regionów. Temperatury na Kociewiu przekroczą dziś 30 stopni Celsjusza. Jednak zbliżający się znad Niemiec pofalowany front atmosferyczny, poprzedzony strefą zbieżności wiatrów, zacznie wypierać zwrotnikowe powietrze, wprowadzając chłodniejsze polarno-morskie masy. To przyniesie potencjalnie niebezpieczne burze.

Warunki atmosferyczne sprzyjające burzom

Aktualne warunki atmosferyczne nad Polską wskazują na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych burz. Wysoka chwiejność powietrza, znaczne różnice temperatur, podwyższona kinematyka i bliskość frontu atmosferycznego to idealne składniki do rozwoju groźnych zjawisk pogodowych. Modele meteorologiczne sugerują, że burze te mogą przekształcić się w zorganizowany układ konwekcyjny, szczególnie w późniejszych godzinach dnia.

Przebieg i charakterystyka burz

Pierwsze burze pojawią się na zachodzie kraju w godzinach popołudniowych, tworząc się w przedfrontowej strefie zbieżności. Będą przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód, równolegle do frontu, i sukcesywnie przesuwać się w kierunku wschodnim, osiągając Pomorze oraz Kociewie.

Burze te mogą przynieść:

Silne i miejscami bardzo silne porywy wiatru, spowodowane m.in. niedosytami wilgoci w dolnej warstwie troposfery oraz nasilonym przepływem na poziomie 850 hPa (ok. 1,5 km nad ziemią), znanym jako low-level jet.

Lokalne opady gradu o średnicy do kilku centymetrów, zwłaszcza w obrębie superkomórek burzowych.

Prognoza ta wskazuje na możliwość wystąpienia groźnych zjawisk pogodowych, mimo pewnych rozbieżności modeli meteorologicznych co do aktywności burzowej na Pomorzu i Kociewiu. Atmosfera ma potencjał do rozwoju tych zjawisk, dlatego warto być przygotowanym. Realny przebieg burz będzie można ocenić na podstawie danych radarowych i raportów obserwatorów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...