Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.07.2024 10:00 0 MS

Nocna smuga na niebie. Rakieta Ariane 6 widoczna nad Polską

Zdjęcie: Youtube/kanał Nocne Niebo

Polskie niebo rozświetliła jasna smuga, która mogła przypominać przelot Niezidentyfikowanych Obiektów Latających. To jednak nie było UFO, a efekt przelotu rakiety Ariane 6. To niesamowite zjawisko zostało uwiecznione na nagraniu z teleskopu, co pozwoliło szczegółowo przyjrzeć się temu niezwykłemu widowisku.

Spektakularny start Ariane 6

Rakieta Ariane 6 wystartowała 9 lipca o godzinie 21:00 czasu polskiego z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej. Niespełna dwie godziny później, o 23:04, mogliśmy obserwować działanie jej silników manewrujących również z Kociewia. Start tej nowej, europejskiej rakiety nośnej wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród astronomów, jak i amatorów nocnego nieba.

Niezwykłe smugi na niebie

Podczas przygotowań rakiety do deorbitacji, na niebie mogą pojawić się charakterystyczne ślady. Te ślady, składające się ze skondensowanych gazów wylotowych, tworzą się w wyniku działania silników rakietowych lub procesów deorbitacyjnych. Gdy rakieta lub jej fragmenty wracają do atmosfery, silniki często uruchamiają się w celu zmniejszenia prędkości orbitalnej i inicjacji deorbitacji. Gazy te, głównie para wodna i produkty spalania, skraplają się w chłodniejszych warstwach atmosfery, tworząc widoczne smugi.

Te smugi często wyglądają jak białe lub szare pasy na niebie, przypominające ślady pozostawiane przez samoloty na dużych wysokościach, ale zwykle są bardziej intensywne i mogą mieć inne kształty z powodu różnych prędkości i trajektorii rakiety.

Proces deorbitacji

Podczas deorbitacji, rakieta lub jej elementy muszą zmniejszyć swoją prędkość orbitalną, aby wejść w atmosferę ziemską pod odpowiednim kątem. W tym celu silniki rakietowe są uruchamiane, co powoduje emisję gazów wylotowych. Po wykonaniu manewru deorbitacyjnego, rakieta lub jej fragmenty zaczynają wchodzić w gęstsze warstwy atmosfery, co powoduje tarcie i dalsze spalanie resztek paliwa. To właśnie te zjawiska są odpowiedzialne za tworzenie się widocznych śladów na niebie.

Dla obserwatorów na ziemi, te ślady mogą stanowić interesujące zjawisko, szczególnie gdy są widoczne w godzinach porannych lub wieczornych, gdy światło słoneczne oświetla je pod różnymi kątami, tworząc spektakularne efekty wizualne.

Udało nam się nagrać to wydarzenie dwoma teleskopami. Jak to wyglądało możecie zobaczyć na wideo! - napisał Zbigniew Zając, autor strony internetowej nocneniebo.pl.

Historia Ariane 6

Prace nad rakietą Ariane 6 rozpoczęły się w 2014 roku, a koszt jej stworzenia wyniósł około 4 miliardów euro. Projekt rakiety był realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) we współpracy z podmiotami z 13 krajów europejskich. Głównym wykonawcą odpowiadającym za budowę rakiety została firma kosmiczna ArianeGroup – spółka joint venture pomiędzy Airbus Defence and Space oraz Safran.

Podczas swojego inauguracyjnego lotu, rakieta Ariane 6 miała wynieść na orbitę 18 ładunków należących do agencji kosmicznych, firm, instytutów badawczych oraz uniwersytetów. Wśród tych ładunków znalazł się m.in. satelita YPSat z zamontowanymi kamerami Scanway.

Pierwszy start rakiety Ariane 6, choć nie pozbawiony problemów technicznych, okazał się spektakularnym wydarzeniem, które wzbudziło ogromne zainteresowanie. Niezwykłe zjawisko widoczne na polskim niebie pozostanie na długo w pamięci obserwatorów. Rakieta Ariane 6, mimo problemów, jest dowodem na postęp technologiczny i ambicje europejskiego sektora kosmicznego.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...