Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.07.2024 07:00 0 MS/KPP w Starogardzie Gdańskim

Bezpieczne wakacje. Podsumowanie porad

Zdjęcie: KPP w Starogardzie Gdańskim

Wakacje to czas, kiedy trzeba być bardziej wyczulonym na potencjalnych złodziei. W przygotowaniach do wyjazdu na letni wypoczynek nie można zapomnieć o należytym zabezpieczeniu domów i mieszkań. Tym bardziej że podczas nieobecności właściciela, łupem włamywaczy pada często dorobek całego życia.

Aby trwające wakacje okazały się dla nas spokojnie i bezpiecznie policjanci apelują o przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które z pewnością pozwolą nam uniknąć przykrych i nieoczekiwanych niespodzianek.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem na urlop w odpowiedni sposób zabezpieczyć swoje mieszkanie, a szczególnie drzwi wejściowe, okna oraz wyjście na taras lub balkon. Warto wyposażyć drzwi w zamki różnych typów oraz blokady przeciwwyważeniowe.

Podczas nieobecności nigdy nie zostawiajmy uchylonych tzw. „lufcików". Dobrze jest też ubezpieczyć nasz dom lub mieszkanie. Warto również sfotografować cenne przedmioty, takie, jak pamiątki rodzinne, czy biżuterię oraz zapisać numery identyfikacyjne i seryjne sprzętu.

W przypadku dłuższego wyjazdu poprośmy kogoś z rodziny lub zaufaną osobę o opiekę nad naszym mieszkaniem. Wieczorne zapalenie światła, wyjęcie listów, ulotek z drzwi czy włączenie telewizora lub radia symuluje obecność domowników w mieszkaniu i może skutecznie odstraszyć potencjalnego przestępcę.

Pamiętajmy, aby na co dzień nie obnosić się swoim majątkiem, niech nie robią tego także nasze dzieci. Niestety to właśnie najmłodsi są często dobrym źródłem informacji dla przyszłego złodzieja, nieświadomie przekazując informacje o wakacyjnych wyjazdach i nieobecności w domu oraz wartościowych przedmiotach w mieszkaniu.

Policjanci radzą także, aby przypominać dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i zakazie wpuszczania do domu osób nieznajomych w czasie nieobecności dorosłych domowników.

W ochronie naszego mieszkania bardzo pomocni mogą okazać się sąsiedzi. Ich natychmiastowa reakcja na hałasy lub częstą obecność kogoś nieznajomego może odstraszyć złodzieja. Dlatego sami również powinniśmy reagować, gdy zauważymy obcą osobę, która pod nieobecność sąsiadów kręci się po ich posesji lub obserwuje mieszkanie.

Mundurowi apelują, aby w przypadku włamania do mieszkania lub domu natychmiast powiadomić o tym zdarzeniu policję i w żadnym wypadku nie rozpoczynać sprzątania czy układania rzeczy przed przyjazdem funkcjonariuszy. Zatarcie śladów może uniemożliwić ustalenie i zatrzymanie sprawcy kradzieży lub włamania oraz odzyskanie skradzionych przedmiotów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...