Politycy nie zabijajcie polskich mediów

07.07.2024 12:00 0 TS

To spacer śladami historii. Co można zobaczyć na Westerplatte?

archiwum

Jest jednym z najważniejszych miejsc w Polsce, zarówno z historycznego, jak i turystycznego punktu widzenia. To tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się druga wojna światowa. Dziś Westerplatte przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy chcą poznać historię tego miejsca i oddać hołd bohaterom, którzy bronili go przez siedem dni. Szukacie pomysłu na spacer? To jedno z interesujących miejsc do zwiedzenia na Pomorzu.

Westerplatte to nie tylko miejsce pierwszych strzałów drugiej wojny światowej, ale także symbol odwagi i heroizmu polskich żołnierzy. Placówka Wojskowa Westerplatte założona została w 1926 roku. 1 września 1939 roku, zaledwie 182 polskich żołnierzy, dowodzonych przez majora Henryka Sucharskiego i kapitana Franciszka Dąbrowskiego, stawiło opór niemieckiej armii przez siedem dni, mimo przeważających sił wroga.

Współczesne Westerplatte to kompleks muzealny, który oferuje wiele atrakcji dla turystów. Jednym z najważniejszych jest Pomnik Obrońców Wybrzeża. To monumentalny obelisk upamiętniający bohaterów obrony Westerplatte. Jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Gdańsku, które co roku przyciąga tysiące odwiedzających.

Idąc do niego miniemy ruiny koszar. Ten budynek był rewelacją technologiczną swoich czasów. Miał udogodnienia w postaci centralnego ogrzewania, bieżącej wody i systemu kanalizacji - opowiada Jakub Szumilas, przewodnik turystyczny pod Westerplatte. - Wiem, że nie wydaje się to żadną rewelacją, ale dane z ostatniego spisu powszechnego mówią, że do dziś w naszym kraju jest prawie dwa miliony domów i mieszkań, które nie mają jednej z tych trzech podstawowych instalacji. Wspomniany budynek był zaprojektowany w bardzo sprytny sposób. Konstrukcyjnie amortyzował uderzania bomb pocisków, dzięki czemu przetrwał pierwsze dni września w bardzo dobry stanie. Co więcej przetrwał całą wojnę, nie przetrwał do naszych czasów. Jego obecny stan w dużej mierze zawdzięczamy wizycie Armii Czerwonej i 'ekipie remontowo-budowlanej', która weszła na teren w latach 60-tych XX wieku - zauważa.

Chodząc po dawnym terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej bez większych problemów znajdziemy też Wartownię nr. 1, która dziś jest jednym z oddziałów Muzeum Gdańska. Na Westerplatte znajdziemy też Cmentarz Obrońców Westerplatte oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Zobaczenie innych również ciekawych obiektów wymaga już większego zaangażowania od spacerowiczów. Przez co większość osób nie zwróci na nie uwagi, a przede wszystkim nie pozna niesamowitej historii. To co się działo na Westerplatte od XIX w. do dziś jest dużo bardziej skomplikowane i fascynujące - podkreśla Szumilas.

Westerplatte można zwiedzić indywidualnie albo z przewodnikiem. Spacery w tej drugiej opcji dotyczące Wojskowej Składnicy Tranzytowej odbywają się przez całe wakacje cztery razy dziennie o godz.: 10:45, 11:45, 12:45 i 13:45.

Jak dotrzeć na Westerplatte?

Westerplatte znajduje się około 8 kilometrów od centrum Gdańska, co sprawia, że jest łatwo dostępne dla turystów. Można tu dotrzeć samochodem, komunikacją miejską (autobusy i tramwaje wodne), a także rowerem, korzystając z dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych. Dla osób preferujących bardziej nietypowe środki transportu, dostępne są również rejsy wycieczkowe po Motławie, które kończą się na Westerplatte

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również: