Politycy nie zabijajcie polskich mediów

06.07.2024 11:30 2 TS

Światowy Zjazd Kaszubów w Kościerzynie. Kaszubi z całego świata spotkali się po raz 25

źródło: telewizjattm.pl

To wielkie święto kaszubskiej kultury, tradycji i języka. W sobotę, 6 lipca 2024 roku, w Kościerzynie trwa XXV Światowy Zjazd Kaszubów. - Manifestujemy naszą odrębność kulturową - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

To wydarzenie relacjonuje dla was Twoja Telewizja Morska. Relacje możecie śledzić w naszych mediach społecznościowych na Twoja Telewizja Morska, Nadmorski24.pl oraz Norda FM.

Tradycyjnie Kaszubi przyjechali specjalnym pociągiem Transcassubia, który wyruszył z Helu oraz Chojnic. Zjazd rozpoczął się od przemarszu uczestników ubranych w kaszubskie stroje i czarno-żółte barwy.

Serce rośnie widząc państwa, że jesteście w takiej świetnej atmosferze i dobrych humorach. Pogoda nam sprzyja. Jest kolorowo. Dzisiaj świętujemy naszą tożsamość, kulturę i język. Życzę - mówił ze sceny do uczestników Dawid Jereczek, burmistrz Kościerzyny.

Dziękujemy bardzo, że dzisiaj możemy świętować naszą odrębność kulturową, manifestować nasze przywiązanie do tradycji i do wartości kaszubskich. Dziękujemy Kościerzynie - dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O godz. 11 wyruszył przemarsz korowodu do kościoła Św. Trójcy. Po nabożeństwie około godz. 13 nastąpi oficjalne rozpoczęcie obchodów Światowego Zjazdu Kaszubów. O godz. 14 rozpoczną się występy artystyczne i wydarzenia towarzyszące. W programie jest m.in. bicie rekordu w grze na diabelskich skrzypcach (godz. 15.30). Natomiast na godz. 19 zaplanowano występ gwiazdy wieczoru – Sary James.

Dodajmy, że gospodarzem zjazdu w 2025 roku będzie gmina Szemud.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...