Politycy nie zabijajcie polskich mediów

06.07.2024 12:00 0 MS/KPP w Chojnicach

Znaleziono granat moździerzowy. Szybka reakcja służb w Chojnicach

Zdjęcie: KPP w Chojnicach

W Chojnicach doszło do groźnego odkrycia. Dyżurny Komendy Powiatowej Policji otrzymał zgłoszenie od pracownika jednej z firm prowadzących prace ziemne, który natknął się na niewybuch prawdopodobnie pochodzący z czasów II wojny światowej. Znaleziony przedmiot okazał się granatem moździerzowym.

Natychmiastowa reakcja służb Zgłoszenie miało miejsce 4 lipca w godzinach popołudniowych.

Na miejsce znaleziska zostali skierowani policjanci, którzy wraz z funkcjonariuszami straży miejskiej natychmiast zabezpieczyli teren, aby zapobiec ewentualnemu niebezpieczeństwu. Miejsce było strzeżone przez służby do czasu przyjazdu saperów.

Interwencja saperów

5 lipca rano, około godziny 10:00, na miejsce przybyli żołnierze z jednostki wojskowej z Lęborka, którzy zabrali niewybuch. Jak się okazało, znaleziony przedmiot to granat moździerzowy. Na szczęście, dzięki szybkim działaniom służb, nie było konieczności ewakuacji pobliskich mieszkańców.

Apel policji

Policjanci przypominają o konieczności zachowania ostrożności w przypadku znalezienia niewybuchów. Znalezienie bomb, pocisków, granatów albo przedmiotów je przypominających należy natychmiast zgłaszać Policji. Niewłaściwe postępowanie może prowadzić do tragicznych w skutkach wypadków, mimo zakończenia działań wojennych wiele lat temu.

Zasady bezpieczeństwa

Policja apeluje o pamięć o kilku podstawowych zasadach:

Nigdy nie podnosić, nie odkopywać ani nie przenosić niewybuchów.

Nie wrzucać niewybuchów do ogniska, stawów, jezior czy rowów.

Należy pamiętać, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej są odporne na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od czasu produkcji, zachowują swoje właściwości wybuchowe.

Dzięki odpowiednim procedurom i szybkim reakcjom służb, udało się uniknąć zagrożenia. Jednakże, każdy z nas powinien być świadomy potencjalnego niebezpieczeństwa i wiedzieć, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...