Politycy nie zabijajcie polskich mediów

07.07.2024 07:00 0 Redakcja

Robisz sobie na wczasach tatuaż "czarną henną"? Uważaj!

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Kosmetyczne tatuaże zmywalne, w tym popularne tatuaże z henny, cieszą się dużą popularnością. Jednak przed ich użyciem warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby zapewnić sobie bezpieczne i satysfakcjonujące doświadczenie.

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że produkty służące do wykonywania tatuaży zmywalnych muszą spełniać rygorystyczne przepisy dotyczące kosmetyków. Przed zakupem i zastosowaniem takiego produktu, dokładnie zapoznaj się z etykietą, która powinna zawierać:

  • Skład produktu: Powinien być poprzedzony słowem „Ingredients” i zawierać nazwy składników w nomenklaturze międzynarodowej (INCI).

  • Barwniki: W kosmetykach do tatuaży zmywalnych mogą być używane tylko barwniki dopuszczone do stosowania w kosmetykach. Są one zazwyczaj oznaczane numerami Colour Index, np. CI 77891.

  • Informacje o osobie odpowiedzialnej: Etykieta powinna wskazywać osobę odpowiedzialną za produkt na terenie Unii Europejskiej, np. producenta, importera czy dystrybutora.

  • Zakazane substancje: Ważne jest, aby produkt nie zawierał p-fenylenodiaminy (PPD), która jest niedopuszczalna do stosowania na skórze.

Reakcje Niepożądane

Używanie kosmetyków, w tym produktów do tatuaży zmywalnych, może czasami prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów alergicznych lub podrażnień, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jeżeli po użyciu produktu kosmetycznego wystąpiło ciężkie działanie niepożądane, istotne jest zgłoszenie tego do odpowiednich instytucji. Można to zrobić jako:

  • Konsument (użytkownik końcowy),

  • Podmiot wykonujący działalność leczniczą,

  • Osoba wykonująca zawód medyczny w takim podmiocie.

Zgłoszenia ciężkich działań niepożądanych należy kierować do Instytutu Medycyny Pracy.

Przed wykonaniem tatuażu zmywalnego zawsze upewnij się, że produkt spełnia wszystkie wymogi prawne dotyczące kosmetyków. Sprawdź skład, barwniki oraz informacje o producencie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub niepożądanych reakcji skórnych, skonsultuj się z lekarzem i zgłoś problem odpowiednim instytucjom. Bezpieczeństwo i zdrowie powinny być zawsze na pierwszym miejscu - apeluje GIS.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...