27.06.2024 14:00 0 WGC / Miasto i Gmina Pelplin

750-lecie nadania Pelplina Cystersom. Koncert w bazylice katedralnej

fot. Canva / zdjęcie poglądowe. Bazylika Katedralna w Pelplinie

Koncert „Bonum est nos hic esse” z okazji 750-lecia nadania Pelplina Cystersom, zainauguruje XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie.

3 lipca 2024 roku o godz. 19:00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie odbędzie się wyjątkowy koncert „Bonum est nos hic esse” z okazji 750-lecia nadania Pelplina Cystersom. Wydarzenie to zainauguruje XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie.

Podczas koncertu wykonane zostaną: Pieśń o św. Bernardzie Aria de S.N.N. Bernardo, utwór skomponowany w XVIII w. przez Józefa Fritsche zakonnika klasztoru Cystersów w Pelplinie, dawny hymn Pelplina z XVI wieku Ad sacrum Pölplinum napisany przez Jana Scultetiego dla Cystersów w Pelplinie oraz dzieła kompozytorów tworzących w XVIII wieku, Offertorium Urbana Müllera (zakonnika cystersa) oraz Msza św. Eugeniusza Elstnera.

Koncert wykonany zostanie przez zespół muzyków i solistów pod kierunkiem Pawła Hulisza (trębacz, aranżer, kompozytor; współpracuje z Cappellą Gedanensis i Teatrem Muzycznym w Gdyni; zajmuje się opracowywaniem starodruków muzycznych z XVII i XVIII wieku).

Jak podają organizatorzy, w ubiegłym roku dokonano autorskiego opracowania i rekonstrukcji utworu „Pieśń o św. Bernardzie”, a do dawnego utworu lirycznego „Hymn Pelplina” dr Paweł Hulisz sporządził partyturę. Wybrane na koncert dzieła muzyczne świadczą o bogactwie dziedzictwa kulturowego poprzednich pokoleń i warte są ich szerokiego upowszechnienia, szczególnie w roku jubileuszowym.

Uczestnicy koncertu „Bonum est nos hic esse” otrzymają przy wejściu folder koncertowy. W publikacji znajdziemy informacje dot. Pieśni o św. Bernardzie, historię dawnego hymnu Pelplina – od utworu lirycznego po dzieło muzyczne, łacińskie teksty tych utworów, informacje o pozostałych utworach koncertowych i autorach. Zamieszczono też biogramy Pawła Hulisza (kierownictwo artystyczne projektu) i Gedymina Grubby (dyrektora Festiwalu Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie). Z tekstu o Pelplinie dowiemy się skąd pochodzi tytuł koncertu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...