Politycy nie zabijajcie polskich mediów

11.06.2024 19:00 0 MS/Gmina Świecie

Międzynarodowe wspomnienia. Wizyta mennonitów w powiecie świeckim

Zdjęcie poglądowe, Pixabay

Do gminy Świecie przylecieli przedstawiciele społeczności menonitów z Holandii, USA i Kanady. Delegacja została powitana przez Zastępcę Burmistrza Sławomira Siemaszko, Kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Magdalenę Arczyńską-Górną oraz Starostę świeckiego Pawła Knapika.

Wzruszająca wizyta na cmentarzu w Przechówku

Wizyta rozpoczęła się na cmentarzu w Przechówku, gdzie pochowani są przodkowie menonitów. Goście nie kryli wzruszenia, widząc groby swoich przodków i pamiętając ich historię. Wizyta ta była kolejnym krokiem w ramach projektu „Cmentarz w Przechówku”, który realizowany jest we współpracy z „Stowarzyszeniem Lapidaria. Zapomniane cmentarze Pomorza i Kujaw”. Projekt ten jest współfinansowany przez społeczność mennonicką z Niderlandów i Stanów Zjednoczonych, co pokazuje silne więzi i chęć zachowania dziedzictwa swoich przodków.

Po wizycie na cmentarzu grupa udała się na zwiedzanie zamku w Świeciu. Ostatnim etapem wizyty było spotkanie w lokalnej restauracji. W spokojnej atmosferze odbyły się wzajemne podziękowania i wymiana upominków. Była to również okazja do bliższego poznania historii mennonitów, dzięki wykładowi dr Michała Targowskiego, jednego z największych znawców ich dziejów i pracownika naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Kim są mennonici?

Mennonici to wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu, które powstało w 1539 roku w Holandii. Nazwa pochodzi od założyciela - Menno Simonsa. Mennonici wierzą w Biblię jako nieomylne, objawione Słowo Boże i w zbawienie możliwe dzięki łasce Boga dostępnej przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Ich wiara charakteryzuje się m.in. chrztem młodzieży od 14 roku życia, zakazem używania broni, zakazem przysięgania na cokolwiek oraz możliwością wykluczania grzeszników z gminy mennonickiej.

Mennonici w Polsce

Mennonici osiedlali się na ziemiach polskich od 1555 roku, szukając schronienia przed prześladowaniami. Znani byli z pracowitości i umiejętności osuszania bagien. Osiedlali się m.in. na Żuławach, w Dolinie Dolnej Wisły oraz w Kazuniu koło Warszawy. W Polsce mennonici tworzyli surową, pracowitą społeczność, która szybko przystosowywała się do lokalnych warunków, a ich obecność miała znaczący wpływ na rozwój rolnictwa i gospodarki w regionie.

Współczesna społeczność mennonicka

Współczesna społeczność mennonicka w Ameryce Północnej żyje m.in. w okolicach Kitchener i St. Jacobs w Ontario w Kanadzie. W Polsce, przed II wojną światową, istniało sześć gmin mennonickich, zlokalizowanych m.in. w powiecie świeckim. Mennonici, którzy pozostali w Polsce, po I rozbiorze musieli uciekać przed militaryzmem pruskim, a wielu z nich wyemigrowało do Ameryki Północnej lub Rosji.

Znaczenie wizyty

Wizyta mennonitów w gminie Świecie była nie tylko okazją do wspomnień i oddania hołdu przodkom, ale także do zacieśnienia międzynarodowych więzi i współpracy. Pokazała również, jak ważne jest pielęgnowanie historii i pamięci o przodkach, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia i budowania wspólnej przyszłości.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...