09.06.2024 14:00 0 WGC
Uczestnicy poznają życie pszczół, a nawet wcielają się w rolę pszczelarza.
Ruszył kolejny cykl gminnych warsztatów edukacyjnych pt. „Pszczoły dają życie, czyli co w ulu bzyczy... - wszystko, co powinniśmy wiedzieć o pszczołach i owadach zapylających”, zorganizowany pod patronatem Wójta Gminy Tczew, Krzysztofa Augustyniaka. W warsztatach, które trwają cały tydzień, uczestniczą uczniowie gminnych szkół oraz seniorzy z Gminnych Przystani.
Pierwszymi uczestnikami zajęć byli uczniowie klas 5 i 6 ze Szkoły Podstawowej w Lubiszewie wraz z opiekunami. Warsztaty odbywają się na terenie Gminnej Pasieki w Stanisławiu, oferując uczniom wyjątkowe doświadczenia edukacyjne. Dzieci, wyposażone w kapelusze pszczelarskie, poznają atrybuty pracy pszczelarza, obserwują pracę pszczół w specjalnym ulu pokazowym z przeszkloną ścianką oraz otrzymują tematyczne upominki, które stanowią doskonałą pamiątkę z tych zajęć.
Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci i młodzieży, które zadają wiele pytań prowadzącym zajęcia. Program merytoryczny warsztatów przygotował Sołtys Sołectwa Stanisławie, Radosław Mazurek, we współpracy z zaproszonymi ekspertami: Panią Izabelą Wroną z Pasieki Rodzinnej Jan Freda i Izabela Wrona z Pszczółek, prof. Haliną Rzepińską, prof. Agnieszką Murzydło oraz prezesem Rejonowego Koła Pszczelarzy w Tczewie, Wiesławem Jutrzenką.
Głównym celem organizacji tych warsztatów jest edukacja na temat istotnej roli zapylaczy, w sposób praktyczny i angażujący. Uczestnicy mają okazję zobaczyć życie wewnątrz ula, zapoznać się z domkiem dla dzikich zapylaczy oraz dowiedzieć się więcej o procesie zapylania i pracy pszczelarza.
Warsztaty promują również kluczowe hasła, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczestników:
Zakładajmy i twórzmy miejsca przyjazne pszczołom i innym zapylaczom.
Chrońmy bioróżnorodność naszej okolicy oraz wszelkie owady zapylające przed szkodliwymi substancjami i nieodpowiednimi opryskami.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.