Politycy nie zabijajcie polskich mediów

05.06.2024 16:00 0 MS

Tej nocy spójrzcie w niebo! Przelecą satelity Starlink

Trasa przelotu pierwszego przelotu, nocneniebo.pl

Na niebie będzie można zaobserwować trzy przeloty satelitów Starlink. Jest to efekt misji Starlink G8-5, która miała miejsce na Florydzie. Wszystko to jest efektem startu misji Starlink G8-5 na Florydzie - mówi Zbigniew Zając, autor strony internetowej nocneniebo.pl.

Rakieta Falcon 9 wystartowała w godzinach porannych z Cape Canaveral na Florydzie. Jak podaje portal nocneniebo.pl'na orbitę wyniosła 20 satelitów telekomunikacyjnych Starlink'.

Przelot odbędzie się w nocy z 5 na 6 czerwca 2024 roku.

Pierwszy przelot satelitów będzie widoczny o godzinie 00:01. Satelity wyjdą z cienia Ziemi wysoko na wschodnim niebie w okolicach gwiazdozbioru Orła i przelecą w kierunku wschodniego horyzontu. Ten przelot potrwa około 4 minuty. Kolejne przeloty odbędą się odpowiednio o godzinie 1:31 oraz 3:05.

Trasa pierwszego przelotu nad Starogardem Gdańskim

Zatem od dziś przez kilka kolejnych wieczorów i nocy będziemy mogli oglądać na niebie kosmiczny pociąg - pisze Zbigniew Zając, twórca strony.

Trasa drugiego przelotu nad Starogardem

Starlink Group 8-5 (Starlink-171) to kolejna misja, podczas której na orbitę wyniesiono satelity budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink w nowej wersji. Jak podaje strona spacex.com.pl, są to satelity o masie około 730 kg, nazywane przez SpaceX Starlink V2 Mini. W dokumentach przekazanych do Federalnej Komisji Łączności (FCC) oznaczono je jako F9-2. Starlink V2 Mini to mniejsza wersja satelitów Starlink V2, które mają ważyć około 2000 kg i są przeznaczone do większych osłon ładunku rakiety Starship. Mniejszą wersję zaprojektowano tak, aby satelity mieściły się w osłonie ładunku rakiety Falcon 9.

Trasa trzeciego przelotu nad Starogardem

Misja ta stanowi kolejny krok w rozbudowie globalnej sieci satelitarnej Starlink, której celem jest zapewnienie szybkiego i niezawodnego dostępu do internetu na całym świecie. Obserwowanie przelotów tych satelitów na nocnym niebie może być fascynującym doświadczeniem, zarówno dla pasjonatów astronomii, jak i dla zwykłych obserwatorów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...