29.05.2024 07:00 0 MS/KPP w Starogardzie Gdańskim
Policjanci ze starogardzkiej drogówki, w ramach wojewódzkich działań „Trzeźwość”, przeprowadzili intensywne kontrole ukierunkowane na ujawnianie kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Podczas kilkugodzinnych działań, funkcjonariusze przebadali blisko 200 osób i zatrzymali czterech kierowców, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu.
Kierowcy zatrzymywani do kontroli wykazywali zrozumienie dla konieczności badania trzeźwości, mając świadomość, że takie działania bezpośrednio przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Każdy nietrzeźwy kierowca to potencjalne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu zwiększa ryzyko wypadków, które mogą mieć tragiczne skutki.
Podczas kontroli, policjanci wyposażeni w nowoczesne alkotesty, sprawdzili trzeźwość niemal 200 kierowców. W efekcie działań na terenie Starogardu Gdańskiego zatrzymano czterech mężczyzn w wieku od 40 do 45 lat, którzy zdecydowali się prowadzić pojazdy mimo wcześniejszego spożycia alkoholu. Wśród nich był także kierowca autobusu, co budzi szczególne zaniepokojenie z uwagi na potencjalne zagrożenie dla pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Badanie alkomatem wykazało, że zatrzymani kierowcy mieli od 0,33 do blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali ich prawo jazdy, a sami kierowcy staną przed sądem, gdzie odpowiedzą za jazdę w stanie po użyciu alkoholu.
Policja apeluje o rozsądek i trzeźwość za kierownicą. Zawsze i wszędzie bądźmy odpowiedzialni na drodze. Trzeźwość za kierownicą to obowiązek każdego kierowcy, niezależnie od czasu i miejsca. Koncentracja, rozwaga oraz wzajemny szacunek na drodze pozwalają na uniknięcie wielu niebezpiecznych zdarzeń.
Przypominamy, że zgodnie z nowymi przepisami, jeśli kierowca zostanie przyłapany na jeździe z zawartością alkoholu w organizmie wynoszącą co najmniej 1,5 promila, sąd orzeknie utratę pojazdu.
Art. 178 Kodeksu Karnego przewiduje obowiązkową konfiskatę samochodu lub jego równowartości, jeśli kierowca spowoduje wypadek mając co najmniej 1 promil alkoholu we krwi.
W przypadku, gdy kierowca prowadzi pojazd, który nie jest jego własnością (np. auto służbowe czy leasingowane), samochód nie zostanie skonfiskowany, ale kierowca będzie musiał zapłacić karę finansową równą wartości pojazdu.
Zdjęcie: KPP w Starogardzie
Każdy pijany kierowca to potencjalny sprawca ludzkiej tragedii. Dlatego też, priorytetowym celem policjantów jest wyeliminowanie z dróg tych, którzy decydują się prowadzić pojazd po spożyciu alkoholu. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność na drodze. Trzeźwość za kierownicą to zasada, od której nie ma wyjątków.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.