Politycy nie zabijajcie polskich mediów

28.05.2024 16:00 0 WGC / B-OK Morzeszczyn

Warsztaty "Teatr przy stole" w Morzeszczynie. Inicjatywa w trosce o seniorów

fot. zdjęcie poglądowe / Canva

Teatr przy stole to innowacyjne zajęcia aktywizujące dla osób starszych. Jak podaje Biblioteka - Ośrodek Kultury w Morzeszczynie, uczestnicy takich spotkań wspólnie tworzą opowieść i przyjmują role bohaterów.

Nie jest to klasyczny teatr – ze sceną, garderobą i przebieraniem się – to wspólne tworzenie historii, która może być jak scenariusz ciekawego filmu lub książki. Co ważne, wyobraźnia nie ma tu granic! Uczestnicy decydują o tematyce, zasadach gry i spotkań, najważniejsza jest dobra zabawa i twórcze myślenie. — podają organizatorzy.

Pomysł oparty jest na popularnych grach RPG.

Gra jest opracowana specjalnie z myślą o osobach w wieku 60+, które:

  • chcą dbać o swoje zdrowie poznawcze i trenować umysł, aby cieszyć się jego sprawnością przez lata,

  • zauważają u siebie problemy z pamięcią i/lub koncentracją,

  • szukają kontaktów społecznych oraz atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu,

  • potrzebują nowych form aktywności, aby zdecydować się na korzystanie z oferty placówek senioralnych i zmobilizować do wyjścia z domu.

Stowarzyszenie DRABKA wraz z Biblioteką - Ośrodkiem Kultury w Morzeszczynie zapraszają na warsztaty "Teatr przy stole: jak zorganizować i poprowadzić zajęcia?", w czasie których dowiedzą się jak rozpocząć przygodę z narzędziem. Adresowane są one do animatorów, bibliotekarzy i pedagogów nade wszystko z powiatu tczewskiego.

Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 3 czerwca w godz. 10:00-16:00. Spotkanie zaplanowano w świetlicy w Dzierżążnie. Udział jest bezpłatny, a w ich trakcie planowany jest ciepły posiłek. Zapisy (do 1 czerwca) prowadzone przez specjalny formularz. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty poprowadzi Tomek „Frejtag” Piątek - edukator, animator, pedagog. Od 2004 roku zaangażowany w działalność prospołeczną. Inicjator i organizatorów wielu wydarzeń i projektów o profilu społeczno-kulturalnym (m.in. koncertów, projekcji filmowych, festiwali, warsztatów, akcji charytatywnych, spotkań). Pracuje metodami aktywnymi, opartymi na wzajemnym szacunku, integracji oraz wykorzystaniu potencjału osób uczestniczących. Dobrze czuje się zarówno w pracy z młodzieżą, jak i z osobami starszymi. Aktualnie tworzy na pograniczu animacji kulturalnej i gier fabularnych (metody: społecznościowe i etiudy fabularne), pisze scenariusze, nagrywa sesje gier fabularnych w internecie, tworzy materiały w ramach „Gier Frejtaga”. Autor pierwszej w Polsce publikacji włączającej gry fabularne jako metodę animacyjną w działania instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych.

Projekt dofinansowano w ramach Funduszu Nowy AKUMULATOR SPOŁECZNY, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...