27.05.2024 12:00 0 WGC / Pelplin

13-latka z Pelplina potrzebuje nowego szpiku. Możesz zostać jej superbohaterem!

źrodło: Fundacja DKMS

Martyna od stycznia leczy się na białaczkę. Aby wyzdrowieć potrzebuje superbohatera, który podzieli się z nią (lub innymi chorymi) szpikiem lub komórkami macierzystymi.

O tym, że jest chora dowiedziała się w styczniu. Złe samopoczucie dziewczynki skłoniło rodziców do wizyty u lekarza. Po badaniach okazało się, że 13-letnia Martyna ma nowotwór.

Nazywam się Martyna i mam 13 lat. Wspólnie z moją rodziną uwielbiam oglądać filmy Marvela. Superbohater ratujący świat? Wow! Jasne, że jakiś czas temu myślałam, że sama chciałabym wpaść na ich plan filmowy i stać się taką bohaterką, jednak okazuje się, że aby żyć muszę być uratowana przez czyjeś supermoce. Jakiś czas temu czułam się zmęczona, więc rodzice zabrali mnie do lekarza. Tam, po badaniach krwi okazało się, że mam raka. Od stycznia leczę się na białaczkę. Wiem, że to, co mnie spotkało to nowe doświadczenie, a ja wyzdrowieję i niedługo wrócę do moich przyjaciół do szkoły — mówi nastolatka.

Jak podaje Fundacja DKMS, w Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi min. białaczkę. Zachorować może każdy, bez względu na wiek - na szczęście każdy może też pomóc, a dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Do wyzdrowienia potrzebuje superbohatera

Martyna, jej rodzina i przyjaciele zachęcają, aby zarejestrować się do bazy potencjalnych Dawców szpiku.

Do wyzdrowienia potrzebuję mojego Superbohatera! Kogoś, kto zdecyduje się podzielić ze mną lub innym Pacjentem szpikiem lub komórkami macierzystymi. A może to właśnie Ty? Zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku i zostań bohaterem! — dodaje Martyna.

W pomoc włączyło się mnóstwo organizacji i wolontariuszy, a także szkoły i lokalny samorząd. Organizowane są akcje, podczas których można zarejestrować się do Bazy Dawców Fundacji DKMS. Podczas Dni Pelplina będą aż 4 szanse na rejestrację:

7.06 (piątek), teren przy ZKiW nr 1 w Pelplinie 14:00 - 18:00

8.06 (sobota), Targowisko Miejskie 13:00 - 17:00

9.06 (niedziela), plac przed kościółkiem 11:00 - 15:00

9.06 (niedziela), Stadion Miejski w Pelplinie 14:00 - 19:00

Czy mogę zostać dawcą szpiku?

W bazie zarejestrować się może każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku 18-55 lat, nieposiadający znacznej nadwagi oraz świadomy swojego zobowiązania. Dawcą faktycznym można zostać do 60. roku życia.

Jak podają organizatorzy akcji w Pelplinie, podczas rejestracji odbędzie się krótki wywiad medyczny z wolontariuszem, następnie potencjalny Dawca wypełni formularz rejestracyjny, po czym zostanie mu pobrany wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...