21.05.2024 17:00 0 TS

Co zobaczyć w Trójmieście? Pomysł na spacer okiem przewodnika

Widok ze wzgórze strzeleckiego w Sopocie

W każdym większym i mniejszym mieście znajdziemy atrakcje, które warto zwiedzić. Nie inaczej jest w Trójmieście, które latem odwiedzie rzesza turystów. W Gdyni, Sopocie i Gdańsku możemy zobaczyć wiele ciekawych miejsc i tych znanych i mniej kojarzonych przez turystów.

Góra Gradowa w Gdańsku: Niezwykła historia i malownicze widoki

W swoich spacerowych planach po Trójmieście warto zaznaczyć Górę Gradową w Gdańsku. To miejsce, które zyskuje coraz większą popularność, choć wciąż jest niedoceniane i mało znane. Jak mówi przewodnik turystyczny Jakub Szumilas, to tutaj z dużym prawdopodobieństwem zaczyna się historia Gdańska.

Historia tego miejsca od XV do XX wieku jest wyjątkowo fascynująca i namacalna - podkreśla Szumilas. - Góra Gradowa była największym fortem broniącym Gdańska, wielokrotnie przebudowywanym i modernizowanym, osiągającym powierzchnię 15 ha w szczytowym momencie swojej potęgi militarnej.

Po pierwszej wojnie światowej, kiedy Gdańsk stał się Wolnym Miastem, zgodnie z traktatami pokojowymi, musiał zostać zdemilitaryzowany.

Po opuszczeniu miasta przez wojska pruskie, teren ten otwarto dla cywili, przekształcając go w rekreacyjny park - opowiada przewodnik.

Dziś Góra Gradowa łączy w sobie historyczne fortyfikacje, bujną zieleń i zachwycające widoki na Stare i Główne Miasto oraz tereny stoczniowe. Na Górze Gradowej funkcjonuje Hevelianum, centrum edukacyjne oferujące popularnonaukowe wystawy, w tym wiele darmowych ekspozycji historycznych.

Można tu dowiedzieć się, jak wyglądało życie mieszczan czy jakie były metody leczenia - mówi Szumilas.

Sopot: Spacer do Opery Leśnej i wzniesienie strzeleckie

Sopot jest jednym z najbardziej znanych kurortów w Polsce, ale jak zauważa Szumilas, warto odwiedzić mniej oczywiste miejsca.

Polecam spacer do Opery Leśnej, jednego z najbardziej znanych amfiteatrów w Polsce, który odegrał ważną rolę w historii kraju - mówi przewodnik.

Na ostatnim odcinku trasy do Opery Leśnej, po prawej stronie, znajdują się schodki i mały drogowskaz prowadzący na wzniesienie strzeleckie.

Warto zdobyć to wzgórze, mimo że podejście jest wymagające - zachęca Jakub Szumilas. - Na szczycie czeka na nas przepiękna panorama Sopotu z widokiem na Zatokę Gdańską, a przy sprzyjających warunkach pogodowych można nawet dostrzec Hel.

Park Prezydenta Ronalda Reagana: Idealne Miejsce dla Rodzin

Dla rodzin z dziećmi Jakub Szumilas poleca Park Prezydenta Ronalda Reagana w Gdańsku.

To największy park w Gdańsku, oferujący mnóstwo atrakcji - mówi przewodnik.

Park jest położony przy samej plaży, co umożliwia połączenie wizyty z plażowaniem.

Park posiada rozbudowaną infrastrukturę do ćwiczeń, wiele miejsc na piknik oraz jeden z największych placów zabaw w Trójmieście - dodaje Szumilas. - Jest to idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu i relaksu, choć w weekendy może być problem z zaparkowaniem.

Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni: Oaza spokoju i edukacji

Na koniec Szumilas rekomenduje Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" w Gdyni.

Odkryłem to miejsce dopiero w zeszłym roku, ale od razu skradło moje serce - przyznaje przewodnik.

Ogród oferuje ścieżki edukacyjne, gdzie można poznać rośliny i owady występujące w polskich lasach.

To idealne miejsce na relaks i naukę, z możliwością organizacji ognisk, dedykowanych spacerów i różnych imprez rodzinnych - mówi Szumilas.

Dodatkowo, ogród organizuje warsztaty stolarskie i rękodzielnicze, a także oferuje bajkowy szlak "Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie".

To miejsce, gdzie można miło spędzić dzień na relaksie, zabawie i edukacji - podsumowuje przewodnik.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również: